Jestes tutaj: Home » LITERATURA » Peter Englund zdradza pierwsze informacje na temat Literackiej Nagrody Nobla 2013

Peter Englund zdradza pierwsze informacje na temat Literackiej Nagrody Nobla 2013

(fot. pinger.pl)Sekretarz Szwedzkiej Akademii przyznającej Literacką Nagrodę Nobla – Peter Englund, na swoim blogu zamieścił informacje dotyczące kandydatur do tegorocznej nagrody. Co nam zdradził?

Otóż pierwszą rzeczą jakiej mogliśmy się dowiedzieć jest liczba kandydatów do nagrody, która wynosi 195. osób, z czego 48. pojawiło się na liście po raz pierwszy, warto przypomnieć, że w ubiegłym roku lista składała się z 210. nazwisk, z czego 46. było nowych.

Kolejną informacją jest to że jedynie pięciu spośród wszystkich poprzednich laureatów nagrody w dziedzinie literatury (około jedna czwarta żyjących), skorzystała z przywileju nominowania autora. Englund wspomina również o tym, że przy tegorocznych nominacjach podjęto wysiłki aby uzyskać kandydatury od nie tylko amerykańskich, ale również afrykańskich uczonych.

W ciągu dwóch miesięcy Komitet Noblowski wybierze spośród wszystkich nazwisk  15 – 20 do wstępnego rozpatrzenia. W tajnym głosowaniu, które odbędzie się w maju komitet wyłoni pięciu finalistów. Do końca sierpnia komisja zapozna się dogłębnie z ich twórczością, aby we wrześniu rozpocząć rozmowy, które w październiku doprowadzą do wyboru tegorocznego laureata  Literackiej Nagrody Nobla.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


9 − = pięć

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 324 859 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony