Jestes tutaj: Home » LITERATURA » „Nowe, nowe media” kiedy przestaną być nowe?

„Nowe, nowe media” kiedy przestaną być nowe?

(fot. empik.com)„Nowe nowe media”, to książka Paula Levinsona opisująca najnowsze i aktualne zmiany, które zaszły w sieci. Zapoczątkowały one nieograniczoną dostępność i dały możliwość decydowania o zdobywaniu informacji, czytaniu tekstów, słuchaniu, oglądaniu –  niezależnie od miejsca i czasu.

Paul Levinson autor książki „Nowe nowe media” wydanej w 2009 roku i przetłumaczonej na kilka języków, podjął się ukazania znaczących przemian w internecie. Pokazuje na wielu przykładach rewolucję jaka zaszła w sieci, mówi o nowościach technologicznych. Tytuł książki nie jest przypadkowy, ponieważ autor ma świadomość, że to co teraz opisuje za kilka lat może nie być już aktualne, świeże, może stracić na wartości, bowiem zostanie zastąpione kolejnymi nowościami. W sieci będzie zawsze coś nowego do odkrycia. Potrzeby użytkowników będą zawsze kreowane i jednocześnie zaspokajane.

Levinson jest czynnym użytkownikiem internetowym, prowadzi blogi, korzysta z serwisów społecznościowych. Stara się przekonać innych, że wszyscy mogą tworzyć i definiować świat w sieci. Nowe media w odróżnieniu od poprzednich środków przekazu (prasa, radio, TV) dają możliwość zamieszczania informacji czy innych publikacji w internecie. Każdy może wziąć udział na przykład w tworzeniu nowych haseł na Wikipedii lub czytać już hasła istniejące i poprawiać błędy bądź dopisywać kolejne informacje. Z czytelnika może stać się autorem i jednocześnie redaktorem swojej publikacji. Każdy ma taki sam dostęp do informacji jak i jej przekazywania. Kolejne przykłady to YouTube czy blogi, które swój fenomen zawdzięczają temu, że każdy korzystający z konsumenta może stać się producentem. Ważne dla Levinsona, są portale społecznościowe np. Facebook, Twitter, MySpace. Według niego budują one relację między ludźmi, można na nich dzielić się swoimi przemyśleniami, wyrażać własne emocję. Pozytywnie oceniony w książce zostaje także sprzęt, urządzenia, z których korzystamy iPhone, iPAD, laptop, BlackBerry – dają one dynamikę przepływu informacji, swobodne operowanie wszystkimi danymi zamieszczonymi w sieci. Levinson, uważa, że: „Jesteśmy u początku rewolucji demokratyzującej świat.”

Książka „Nowe nowe media”, jest interesująca i nadal aktualna pomimo, że od wydania minęły 4. lata. Opisuje zmiany, które zaszły w internecie, które wpłynęły na świat, ułatwiły i poszerzyły możliwości komunikowania się ze sobą,  zmieniły postrzeganie i myślenie wielu ludzi, którzy korzystają z nowych odkryć w sieci.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


+ dziewięć = 15

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 325 154 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony