Jestes tutaj: Home » MUZYKA » Rap po słowiańsku

Rap po słowiańsku

(fot. mixtape.com.pl)Czy połączenie rapu i tradycyjnej słowiańskiej muzyki może doprowadzić do pokrycia się płyty podwójną platyną? Brzmi dość niecodziennie, ale okazuje się, że tak.

Znany hiphopowy producent Donatan wpadł na pomysł połączenia muzyki, którą dotychczas się zajmował, z elementami muzyki folkowej i etnicznej. W ten sposób zrodził się pomysł na płytę „Równonoc. Słowiańska dusza”.

Donatan do współpracy przy tworzeniu muzyki zaprosił zespół Percival, który sam swoją muzykę określa jako „słowiański folk metal”. Kolejnymi gośćmi na płycie byli znani polscy raperzy, którym producent zaproponował dogranie zwrotek. Na płycie można więc usłyszeć m.in. Pezeta, Gurala, VNMa, Mesa, Tedego, Sokoła, Borixona i wielu innych wykonawców. Ciekawy jest sposób, w jaki raperzy podeszli do tematu „słowiańskości”- część z nich podkreślała dobre strony, inni skupiali się na wadach.

Ten Typ Mes w kawałku „Będą cię nienawidzić” wyszydza nadmierną polską ciekawość, zawiść i zazdrość w stosunku do osób, które odniosły sukces, inaczej się zachowują i wyglądają, wyśmiewa plotkowanie i interesowanie się nieswoimi sprawami. Kolejne cechy Słowian wyliczają  Borixon i Kajman. Jakie zachowanie oni uznają za charakterystyczne dla swoich braci? Krótką i zwięzłą odpowiedź można znaleźć w refrenie: „Nie lubimy robić/lubimy się burzyć”. Słowianie są leniwi już od najmłodszych lat – w szkole nie chce im się uczyć, później nie chce im się pracować, w głowie im tylko imprezy, alkohol i kobiety. Mogłoby się wydawać, że polscy raperzy widzą w Słowianach same wady, ale nadzieję na znalezienie w nas lepszych cech daje Paluch. W kawałku „Szukaj jej tu” wychwala polskie kobiety, zaradność, przywiązanie do rodziny i tradycji, polskich noblistów. Dobrym podsumowaniem są jego słowa: „Chcesz być wielki? Czuj z pochodzenia dumę (…) Oprócz swojego, dbaj o kraju wizerunek”.

W większości utworów Słowianom wytykane są ich wady takie, jak pijaństwo, lenistwo i kombinowanie. Z jednej strony można czuć się urażonym takim osądem, ale z drugiej czy za to właśnie nie lubimy siebie i naszych braci? Nikt nie jest idealny, a poza tą złą stroną jesteśmy przecież rodzinni, zaradni i dumni z naszych przodków. Warto przesłuchać całą płytę i samemu wyrobić swoje zdanie. Słuchanie „Równonocy” na pewno nie nuży głównie ze względu na warstwę muzyczną – połączenie folku z hiphopem daje intrygujący efekt, nawet dla osób, które nie przepadają za tradycyjną słowiańską muzyką.

Osobom, które jeszcze nie przesłuchały płyty Donatana polecam jej jak najszybszy zakup, obejrzenie jednego z siedmiu wydanych w ramach promocji płyty teledysków lub udanie się na jeden z koncertów – najbliższe odbędą się w kwietniu w Szczecinie, Wrocławiu i Krakowie.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


1 + sześć =

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 326 196 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony