Jestes tutaj: Home » MUZYKA » Muzyka XXI w.

Muzyka XXI w.

(fot. gazeta.pl)Dzisiaj chciałabym poruszyć temat współczesnej muzyki – muzyki początku XXIw. W obecnych czasach mamy do czynienia z wieloma gatunkami: zaczynając od rocka, metalu, poprzez dance, techno, hip-hop, itp., pokrewne gatunki (jak choćby dance hall, rock progresywny), aż po jazz czy muzykę poważną.

Można powiedzieć do wyboru, do koloru. Bogactwo wydawałoby się ogromne, jednak czy to prawda? Czy w epoce globalizacji, rozwoju internetu, kiedy praktycznie każdy ma szansę zaistnieć czy pokazać się (Idol, Youtube, Mam talent), czy muzyka dla mas rzeczywiście jest na wysokim poziomie? Niestety, uważam, że nie. Muzyka popularna, grana na co dzień w radiu czy w telewizji co prawda szybko wpada w ucho, ma rytm, jednak czegoś jej brakuje. Czego? Odniesienia do rzeczywistości, prawdy, uczucia, szczerości. Wystarczy porównać sobie utwory muzyki popularnej lat 70., 80. czy początku lat 90. aby się przekonać, że miały one w sobie coś niezwykłego. Ot choćby polska muzyka z czasów komunizmu, czy też muzycy zagraniczni. W tamtych czasach artyści wyrażali swój sprzeciw, sprzeciw przeciwko zastanej rzeczywistości czy władzy. Ze względu jednak na cenzurę musieli w pewien sposób ukryć swój przekaz, był on jednak zrozumiały dla większości odbiorców.  Obecnie trudno sprecyzować, kto jest wrogiem, przeciwko komu buntują się artyści. Kiedyś muzycy grali to co im grało w duszy, starali się przekazać to publiczności. Słuchając współczesnych wykonawców sceny popularnej odnosi się wrażenie, że „ta piosenka jest pisana dla pieniędzy” – jak to śpiewał nieżyjący już Grzegorz Ciechowski. Dzisiaj popularni artyści są grzeczni, populistyczni, a teksty piosenek są często przesiąknięte seksem (nie tylko piosenki, teledyski także). Kiedyś artyści wyrażali siebie, teraz odnosi się wrażenie, że za nimi stoi cały sztab PR-owców. Na koniec dodam, że jednak nie ma tak źle jakby na to wyglądało, trzeba tylko chcieć poszukać. Internet daje nam, pomimo zalewu tandety, również możliwość odkrycia perełek. Również niektóre stacje radiowe grają jeszcze muzykę z poza głównego, atakującego nas ze wsząd, nurtu. Wystarczy tylko chcieć, szukać, dążyć, nie dać się ogłupić, omotać.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


+ trzy = 10

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 325 130 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony