Jestes tutaj: Home » FILM » Pozytywne myśli w negatywnym świecie

Pozytywne myśli w negatywnym świecie

(fot. students.pl)Filmów opowiadających historię chorych psychicznie jest dosyć dużo, jednakże tych prawdziwych – jak na lekarstwo. Nie powielający schematów i nie operujący stereotypami „Poradnik pozytywnego myślenia”, gościł jakiś czas temu na ekranach naszych kin.

Twórcy z chęcią podejmują się nakręcenia filmów z bohaterami „odchodzącymi od norm”, jednakże tak delikatny i skomplikowany temat jakim są problemy natury psychicznej traktują według z góry ustalonego schematu. Zazwyczaj dochodzi do całkowitej demonizacji – zachowania głównych postaci dotkniętych chorobą mentalną są zbyt przesadne, teatralne. Spodziewałam się, że tak samo będzie z „Poradnikiem pozytywnego myślenia”. Na szczęście, myliłam się.

Pat Solitano (Bradley Cooper) znajduje się na życiowym zakręcie. Bez pracy, bez żony, za to z piętnem osoby psychicznej. Otoczenie go odrzuca, przyjaciele nie wiedzą, jak się zachować, a rodzina w jaki sposób mu pomóc. Jednak Pat patrzy pozytywnie w przyszłość, postanawia odzyskać żonę, zgubić trochę kilogramów a przede wszystkim zerwać z wizerunkiem awanturnika. Pomaga mu w tym Tiffany (Jennifer Lawrence) – wdowa ze zdiagnozowaną depresją. Ich wspólną terapią staje się taniec, a celem – udział w konkursie tanecznym. Brzmi znajomo, banalnie? Możliwe. Więc co czyni ten film tak niezwykłym?

Reżyserowi, Davidowi Russelowi udało się opowiedzieć dobrze znaną historię zupełnie nowym językiem. Jest on prosty, szczery oraz ujmujący. Film zawdzięcza także wiele obsadzie, poza wyżej wymienionymi aktorami w głównych rolach, możemy również podziwiać aktorskie kreacje m.in. Roberta De Niro i Jacki Weaver wcielających się w rodziców Pata. Ich opowieść jest równie ważna – zmagają się z chorobą syna oraz współodczuwają ją.

Całość nie jest splotem tragicznych wypadków prowadzących do smutnego końca i jeszcze smutniejszych wniosków. Bo Pat oraz Tiffany, pomimo swoich chorób, potrafią odnaleźć jasną stronę życia. Film zostawił mnie z uczuciem nadziei, oraz radości, że ktoś w końcu potraktował ten temat na serio i przedstawił go bez zbędnych fajerwerków.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


4 − = dwa

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 326 277 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony