Jestes tutaj: Home » MISZ MASZ » Kącik młodego dziennikarza » Popularność dziennikarstwa – jakim być dziennikarzem?

Popularność dziennikarstwa – jakim być dziennikarzem?

(fot. warszawa.san.edu.pl)Zmiany, jakie zaszły w środowisku dziennikarskim i medialnym nasuwają pytanie czy dziennikarstwo to zawód taki sam jak wiele innych czy może niesie wyzwanie, misję? Czy jest służbą wobec społeczeństwa?

Obecnie wiele się zmieniło w środowisku dziennikarskim. Młode pokolenie dziennikarzy znacząco różni się od środowiska dziennikarskiego, które reprezentowało społeczeństwo przed transformacją. Jedną z najważniejszych cech, jaką należy posiadać, by zostać dobrym dziennikarzem jest bycie twórczym, by w sposób atrakcyjny przygotować informację, by przyciągnąć odbiorców, którzy chcą mieć zwięzłe, konkretne i przejrzyście przygotowane komunikaty.

Szybki rozwój technologii spowodował, iż żyjemy w społeczeństwie informacyjnym. Młodzi dziennikarze muszą w swojej pracy na tyle interesująco przygotować „usługi”, dla swoich odbiorców, by ich zachęcić i przytrzymać przy sobie jak najdłużej. Szeroki wybór ofert na rynku medialnym jest nieograniczony. Sens pracy w zawodzie nie polega na tym, by na chwilę zainteresować czytelnika ciekawym artykułem bądź interesującym programem radiowym czy telewizyjnym. Sztuką jest utrzymać odbiorcę sięgającego po określoną gazetę lub zawsze przełączającego na „naszą” stację telewizyjną, a nie konkurencyjną.

Dziennikarze stali się ważną gałęzią komunikowania między podawaniem informacji publicznej, a odbierającym ją społeczeństwem. Doradzają, analizują, interpretują aktualne zmiany i sytuację, które przekazywane, są do opinii publicznej. Znaczenie dziennikarstwa podczas zmian, które dokonały się w procesach społecznych znacznie wzrosło. Jednakże poparcie dla dziennikarzy tak jak szybko wzrasta tak równie szybko może spadać. Mogą oni tracić prestiż i zaufanie, gdy okazują się stronniczy w sporach czy konfliktach medialnych, ale innym razem mogą zyskać, gdy mówią o sytuacjach, które często bez odpowiedniego nagłośnienia nie ujrzałyby światła dziennego. Społeczeństwo w takich sytuacjach pokazuję, iż ufa dziennikarskim informacjom i bazuje na komentarzach podawanych w mediach.

Profesor Walery Pisarek uważa, że środowisko dziennikarskie tworzą trzy typy dziennikarzy: Bojownicy, Rzemieślnicy i Kelnerzy. Zawód dziennikarza niezmiennie cieszy się uznaniem. Przyzwyczajono się do demokratycznych mediów, a dziennikarstwo straciło w opinii odbiorców szczególne cechy i zaczęło być postrzegane jak wiele innych profesji. Spełniana przez media funkcja informacyjna i edukacyjna nabrała szczególnego znaczenia podczas przemian ustrojowych. Informacje i komentarze dziennikarskie przyczyniły się do rozumienia zmian zachodzących w kraju.

Niezależnie od tego czy praca dziennikarzy jest służbą społeczną, czy takim samym zawodem jak wiele innych, to najważniejszą kwestią pozostaję  to jak opinia publiczna postrzega cały portret dziennikarza, włącznie z jego stroną etyczną, przygotowaniem merytorycznym i efektywnością pracy.

 

4 comments on “Popularność dziennikarstwa – jakim być dziennikarzem?

 1. Lucyna Zielińska on said:

  zetykietowałaś nas nieźle

 2. piotruś pan on said:

  nas???! dziennikarz to tytuł, który zdobywa się latami, pięć na krzyż – kiepskiej jakości tekstów – nie świadczy jeszcze o byciu dziennikarzem, proponuję się do edukować!

  • Grzegorz on said:

   hmmmm fajne komentarze , ale chciałbym zauważyć, że akurat 2 osoby są podpisane z imienia i nazwiska, i patrząc na różne portale coś jednak piszą, i ktoś to publikuje, natomiast idiotyczna krytyka „tego kogoś” o idiotycznym nicku :”piotruś pan” jest poniżej mułu w zabrudzonej rzece, może ten owy :”piotruś pan” zaszczyci nas i pochwali się swoimi osiągnięciami w dziedzinie o której śmiem twierdzić nie ma zielonego pojęcia !!!

 3. Niezły tekst, aż chce się napisać do niego szerszą odpowiedź 😉
  Ale w skrócie – trochę mnie przeraża kierunek, w jakim dziennikarstwo zdaje się zmierzać. Ma być szybciej i ostrzej, to najważniejsze. Dogłębne zbadanie tematu? A kogo to obchodzi.
  Gdzie się podziało chociażby dziennikarstwo śledcze, to na wysokim poziomie? Gdzie są przygotowywane nieraz po kilka tygodni reportaże, ale nie te, w których mowa o tym, że jedna czy druga gwiazdka zgubiła but, tylko te prawdziwe, dobre, wchodzące już w literaturę faktu? I gdzie dobrze merytorycznie przygotowani dziennikarze polityczni?
  To wszystko powoli znika, boję się, że za kilka lat nie będzie już – czy może raczej będzie ich bardzo niewielka ilość – Dziennikarzy przez duże „de”, zostaną jedynie „autorzy publikacji”. A szkoda.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


+ 6 = czternaście

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 325 131 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony