Jestes tutaj: Home » FILM » Na tropie Bin Ladena

Na tropie Bin Ladena

(fot. dziennik.pl)Nominowany aż w pięciu kategoriach do Oscara film „Wróg numer jeden” otrzymał w tegorocznym rozdaniu tylko jedną statuetkę – za montaż dźwięku. Jessica Chastain, odtwórczyni głównej roli kobiecej, otrzymała za to w pełni zasłużenie statuetkę Złotego Globa za najlepszą aktorkę w dramacie.

Film opowiada historię Mayi – Amerykanki, która krótko po zakończeniu szkoły średniej zostaje zwerbowana do CIA i od tamtego czasu przez 12. lat próbuje rozpracować Al Kaidę i dotrzeć do Osamy bin Ladena. Jej pierwszym zadaniem po przylocie do Arabii Saudyjskiej jest udział w przesłuchaniu torturowanego przez amerykańskich żołnierzy zakładnika, z którego próbują wyciągnąć informacje o miejscu pobytu jego współpracowników. Wydaje się, że Maya nie poradzi sobie psychicznie z tak dużym obciążeniem jednak stopniowo pnie się coraz wyżej i zdobywa uznanie w oczach współpracowników. Kolejne przeszkody takie jak brak wsparcia ze strony przełożonych czy śmierć przyjaciół, tylko ją zahartowują. W końcu, po ponad dziesięciu latach poszukiwań, udaje jej się wpaść na trop Osamy bin Ladena.

Reżyserka Kathryn Bigelow ma doświadczenie w produkcji filmów wojennych; otrzymała już Oscara za film „The Hurt Locker: W pułapce wojny”. W przypadku „Wroga numer jeden” pomysł na film oparła na prawdziwej historii i razem z pozostałym twórcami długo przygotowywała się do kręcenia filmu – czytano akta i relacje osób, które uczestniczyły w ataku na kryjówkę bin Ladena oraz bezpośrednio spotykano się z osobami, które brały udział w akcji.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


cztery × = 24

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 325 103 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony