Jestes tutaj: Home » MISZ MASZ » Kącik młodego dziennikarza » Mile widziane rajstopy albo kawa

Mile widziane rajstopy albo kawa

(fot. blogiceo.nq.pl)„Być kobietą, być kobietą –  marzę ciągle będąc dzieckiem” słynne słowa piosenki Alicji Majewskiej, które trafnie pasują do corocznego  święta, które obchodzone jest w Polsce i na świecie. Już za kilka dni Dzień kobiet – święto obchodzone w Polsce w sposób szczególny, aż do 1993 roku. Oddawał  szacunek i składał hołd  dla ofiar walki o równouprawnienie kobiet.

Każdego roku w kalendarzu dzień 8. marca zarezerwowany jest dla kobiet, które tego dnia mogą poczuć się wyróżnione przez swoich mężów, synów czy kolegów. Pierwowzorem współczesnego święta były obchodzone w czasach starożytnych w Rzymie Matronalia ściśle związane z macierzyństwem i płodnością. Kobiety obdarowywane były wtedy prezentami, a mężczyźni spełniali ich wszystkie życzenia. Natomiast na świecie, a dokładniej w Stanach Zjednoczonych Obchody Dnia Kobiet zapoczątkowała w 1909 roku Socjalistyczna Partia Ameryki ku pamięci robotnic, które zginęły w zorganizowanym strajku w fabryce odzieżowej.

W Polsce Dzień Kobiet szczególnie celebrowany był w okresie PRL-u, a goździki stały się nieodłącznym symbolem tego święta (w późniejszym czasie popularne stały się tulipany), a w gazetach publikowano kobiety, z różnych grup społecznych, które aktywnie uczestniczyły w życiu społecznym. Zakłady pracy i  placówki oświatowe każdego roku obowiązkowo obdarowywały swoje pracownice kawą, ręcznikami, rajstopami i innymi drobiazgami, które w tamtym okresie były towarem deficytowym.

Współcześnie święto obchodzone jest w trzydziestu jeden krajach, a wszyscy mężczyźni obdarowują kobiety bliskie swemu sercu drobnymi prezentami jak słodycze bądź kwiaty. Obecnie w Polsce 8. marca feministki organizują happeningi, w których nawołują do równego traktowania kobiet i mężczyzn. W Portugalii i Rumunii w tym dniu kobiety organizują w swoich gronach spotkania, przyjęcia i wystawne obiady, by uczcić ten dzień w kameralnym gronie z wyłączeniem mężczyzn. Natomiast we Włoszech kobiety bardzo często obdarowywane, są gałązkami akacji srebrzystej lub czekoladą, która jest także popularna w Rosji.

Niezależnie od tego czy prezenty przygotowane dla Pań będą drobiazgami czy wyrafinowanymi niespodziankami najważniejsze jest, by pamiętać o swojej żonie, dziewczynie, koleżance czy siostrze każdego dnia, a zwykłymi prostymi gestami codziennie sprawiać radość. Rok kalendarzowy liczy 365. dni, a więc drodzy Panowie proszę nie przypominać sobie o nas wyłącznie 8. marca.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


− 3 = cztery

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 325 084 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony