Jestes tutaj: Home » LITERATURA » Wielki pisarz czy stary świntuch?

Wielki pisarz czy stary świntuch?

(fot. listal.com)Opinie na temat pisarza Charlesa Bukowskiego są podzielone. Jedni widzą w nim starego degenerata, pijaka i biedaka, inni wielkiego twórcę, który dotykał najważniejszych problemów ludzkiej natury i potrafił trafnie prześwietlić każdego człowieka.

Bukowski, mimo wydania kilkudziesięciu wierszy, jest najbardziej kojarzony z takimi książkami jak „Factotum”, „Kobiety”, „Z szynką raz!”. Główną postacią, która pojawia się w kilku utworach jest, uważany za alter ego pisarza, Henry Chinaski – włóczący się po barach biedny pijak, który często wszczyna awantury, wywołuje skandale, ale pomimo całej tej otoczki cieszy się zainteresowaniem kobiet. Pijackim posiedzeniom towarzyszą głębokie rozmyślania o życiu, miłości, samotności, kobietach, polityce, pracy, nałogach. Bukowski opisuje problemy ludzi bardzo prostym, ale często wulgarnym językiem. Jest dosadny i bezlitosny, ale jego spostrzeżenia są niezwykle trafne, jak choćby w tym cytacie:

„Ludzie cze­kają przez całe życie. Cze­kają na lep­sze cza­sy, cze­kają na śmierć.
Cze­kają w ko­lej­ce, żeby ku­pić pa­pier toale­towy. Cze­kają w ko­lej­ce po pieniądze. A jak nie mają szma­lu, to cze­kają w jeszcze dłuższych ko­lej­kach po za­siłek. Człowiek czeka, żeby położyć się spać, i cze­ka, żeby się obudzić. Cze­ka, żeby się ożenić, i czeka, żeby się roz­wieść. Cze­ka na deszcz, cze­ka, aż przes­ta­nie pa­dać. Cze­ka na po­siłek, a kiedy go zje, cze­ka na następny. Cze­ka w pocze­kal­ni u psychiat­ry ra­zem z bandą pomyleńców i sam nie wie, czy jest jed­nym z nich.”

Bukowskiego krytykuje się za wulgarny język, awanturnictwo i rozwiązłość (a zwłaszcza opisywanie często bardzo wulgarnych scen erotycznych). Z drugiej strony wielu twórców inspirowało się jego życiem i tworzyło o nim filmy lub bazowało na postaci Chinaskiego (vide Hank Moody z serialu „Californication”).

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


2 × cztery =

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 325 131 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony