Jestes tutaj: Home » FILM » „Yuma”, czyli kto kombinuje, ten żyje

„Yuma”, czyli kto kombinuje, ten żyje

(fot. gazeta.pl)Młode pokolenie aktorów występujących w filmie pewnie dobrze nie pamięta początku lat 90., co zupełnie nie przeszkadza im w wiarygodnym przedstawieniu profilu Polaków z tamtego okresu.

Zyga (Jakub Gierszał) jest znudzony życiem w przygranicznym miasteczku i za namową ciotki (Figura) decyduje się na jumę. Na czym polega juma? Zyga dostaje od ciotki kilkanaście wagonów papierosów, przemyca je za niemiecką granicę, a część z zarobionych w ten sposób pieniędzy wędruje do jego kieszeni. Pierwszym zakupem chłopaka są kowbojskie buty. Na tym jednak nie kończą się „zakupy” Zygi. Zauważając, że sprzedawczynie w sklepach nie pilnują tego, czy ktoś wynosi cokolwiek ze sklepu dopuszcza się coraz bardziej zuchwałych kradzieży. Później juma odbywa się na coraz większą skalę, kiedy chłopak w proceder angażuje swoich przyjaciół.

Plusami filmu są wyraziste postaci – wiecznie zamyślony Zyga, obrotna ciotka, naginający przepisy wujek-strażnik graniczny, przemytnik zza wschodniej granicy (Kot) czy nieszczęśliwie zakochana w Zydze „Bajadera”.

„Yuma” to dobra lekcja historii dla tych, którzy chcą przypomnieć sobie obraz Polski w kilka lat po upadku PRL-u i zobaczyć jak wyglądało wtedy życie młodych ludzi, którzy mieli dosyć stagnacji i monotonii.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


− 2 = siedem

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 325 154 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony