Jestes tutaj: Home » MISZ MASZ » Kącik młodego dziennikarza » Spisek żarówkowy

Spisek żarówkowy

(fot. gstatic.com)Niedawno w internecie trafiłam na ciekawy dokument dotyczący tzw. „Spisku żarówkowego – nieznana historia zaplanowanej nieprzydatności”.

Czy macie w domu odziedziczoną po dziadkach maszynę do szycia, która nadal działa? Czy z drugiej strony macie wrażenie, że większość współczesnych produktów psuje się tuż po upłwie terminu gwarancji? Czy dopuszczacie myśl, że być może żyjemy w świecie zaprojektowanej awaryjności?

Spisek żarówkowy to dokument dotyczący zbędnych produktów używanych od dawnych dziejów przez ludzi. Historia zaczyna się od od problemów człowieka z maszyną – drukarką. Jesteśmy w dużym mieście, psuje nam się drukarka,co robimy? Otóż tak jak bohater udajemy się w miejsca gdzie możemy spokojnie ją naprawić: sklepu lub serwisu komputerowego. Tam dowiadujemy się jednak, że nasza drukarka nie tylko zepsuła się, ale też już dłużej nie będzie zdalnie funkcjonować. Może bowiem trafić co najwyżej do kosza lub jeśli nas stać kupujemy sobie odpowiednio lepszą drukarkę jak doradza nam każdy sprzedawca.

Jest to dokument o tym jak nasz sprzęt zdalnie lub niezdalnie działający, traci na wartości w chwili upływu okresu gwarancji. Wróćmy do głównego bohatera – Markosa będącego jedną z ofiar i częścią gry ludzi – spiskowców. Jego problem przetacza się przez cały film, bohater usiłuje rozwiązać problemem z drukarką.

Przedstawiony 50-minutowy materiał ujawnia rzekomą zmowę producentów żarówek, która miała mieć miejsce na początku XX wieku; producenci odkryli wówczas, że wytwarzanie supertrwałych produktów, zwyczajnie nie leży w ich interesie. Ciekawe tezy przedstawione w tym dokumencie świadczą o tym,  że ten sposób z ponad 3. tysięcy godzin świecenia w momencie technologicznego rozkwitu żarówki bardzo szybko ograniczono jej trwałość do zaledwie 1000 godzin. !!!

W latach 20 – 30 XX wieku mieliśmy do czynienia z producentami różnych marek, którzy też starali się przewidzieć czas życia produktu. Mimo wszystko znalezione w internecie odpowiedzi na pytania nadają sens działania starego sprzętu. A przecież każdy sprzedawca mówił mu :NIE DA SIĘ? Kończę cytatem, który moim zdaniem wiąże treść z moją opinią:

„Świat to nie ty i wielki spisek przeciw tobie. Zacznij dostrzegać w czym żyjesz. Możesz cofnąć się po epoki jaskiniowców, ale uważaj bo bardzo łatwo możesz przebiec drugie kółko. Świat zawsze się zmienia, a więc i my. Nie musisz akceptować zmiany tego co widzisz, ale wtedy musiałbyś.”

Oglądając dokument przekonacie się, która z hipotez może odzwierciedlać nasz świat.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


6 + cztery =

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 324 813 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony