Jestes tutaj: Home » FILM » „Lolita” – recenzja filmu

„Lolita” – recenzja filmu

(fot. alekinoplus.pl)Dzisiaj chciałam przedstawić wam niedawno oglądany film pt. „Lolita”. Jest to wersja z 1997 roku z Dominique Swan i Jeremy Irons’em. Film ten zrealizowany został na podstawie książki pod tym samym tytułem autorstwa Vladimira Nabokova.

Opowiada o fascynacji starszego mężczyzny, młodą, dorastającą jeszcze, 12-letnią dziewczyną. Bohater, Humbert Humbert, nazywa takie dziewczęta nimfetkami, mówi o nich w książce: „Między dziewiątym a czternastym rokiem życia zdarzają się dzieweczki, które pewnym urzeczonym wędrowcom, dwakroć lub wielokroć starszym niż one, zdradzają swą prawdziwą naturę, nie ludzką lecz nimfią (czyli demoniczną); tym to stworzeniom wybranym proponuję nadać miano nimfetek”.

Film zaczyna się opisem lat młodości głównego bohatera, kiedy to w wieku kilkunastu lat po raz pierwszy zasmakował miłości. Niestety związek ten skończył się tragicznie, gdyż jego wybranka zmarła w bardzo młodym wieku. W kolejnych scenach przenosimy się do czasów współczesnych głównemu bohaterowi, do momentu, kiedy przybywa do Stanów, gdzie zamierza zamieszkać u znajomych. Niestety okazuje się, że ich dom spłonął i wynajmuje mieszkanie u pani Charlotty Haze. Uwagę Humberta niemal od razu zwraca młodziutka córka właścicielki domu – Dolores Haze (Lolita). Odnajduje w niej, i przypomina sobie swą pierwszą młodzieńczą miłość, co sprawia, że zakochuje się. Aby być bliżej Dolores,  Humbert postanawia się ożenić z Charlottą. Niestety jego małżeństwo nie jest szczęśliwe co prowadzi do tragedii, po której razem ze swoją kochanką wyruszają w Stany.

Film ten momentami, zwłaszcza na początku jest bardzo powolny. Z czasem jednak nabiera tempa, kiedy na drodze staje im „sobowtór” Humberta. Za pewne warto go obejrzeć choćby z uwagi na bardzo dobrą grę aktorską zarówno Jeremy Irons’a jak i młodej jeszcze Dominique Swan. Czy film odstaje od książki niestety nie wiem, gdyż (tu się przyznam) nie miałam przyjemności przeczytania jej. Dodatkowym atutem jest możliwość zobaczenia obrazu Stanów Zjednoczonych z przełomu lat 40. i 50. XX wieku. Na koniec chciałabym zaprosić na film wszystkich chętnych, którym spodobała się, lub nie, moja recenzja.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


dwa + = 10

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 326 218 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony