Jestes tutaj: Home » FILM » Przedpremierowy pokaz „Kanadyjskich Sukienek” 29. stycznia 2013 w Poznaniu

Przedpremierowy pokaz „Kanadyjskich Sukienek” 29. stycznia 2013 w Poznaniu

(fot. materiały prasowe)Saga rodzinna z kradzieżą biżuterii Poli Negri w tle. Historia oparta na faktach.

Polska wieś lat 80-ych. Zbliżają się urodziny Zofii (Anna Seniuk). Na wielkim przyjęciu specjalnymi gośćmi mają być jej mąż Tadeusz (Sławomir Fedorowicz) i córka Amelia (Magdalena Malina), którzy od 10. lat mieszkają w Kanadzie. Niespodziewanie Amelia przyjeżdża sama.

„Kanadyjskie sukienki“ to opowieść, która łączy w sobie obyczajową panoramę wiejskiego życia subtelnie mieszając tonację „Bożej podszewki“ i „Nie ma mocnych” z nieco łzawą nostalgią chwytającej za serce piosenki „Mein jidische Mame“. Od razu zastrzegę, że bohaterowie nie są ani kresowiakami, ani Żydami, a jednak tamte opowieści bez trudu odżywają w pamięci, gdy oglądamy losy osamotnionej w walce o godne życie swojej rodziny Zofii (Anna Seniuk). Jako matka rodu bywa dzielna, bywa zabawna, ale najczęściej zbliża się do wymiaru tragiczki. (…) Tuż za Anną Seniuk stoi tu cały rząd znakomitych aktorek, które zagrały role soczyste, łatwe do zapamiętania: Ewa Kasprzyk, Elżbieta Jarosik, Ewa Kolasińska i tworząca fenomenalną postać kuzynki Stefki – Zofia Czerwińska. Od „Panien z Wilka“ nie było u nas filmu, który stałby się okazją do takiego koncertu gry aktorek! Oglądając „Kanadyjskie sukienki“ śmiałem się i wzruszałem.

– TOMASZ RACZEK –

Maciej Michalski Reżyser, scenarzysta, autor zdjęć i muzyki filmowej. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Zafascynowany łączeniem malarstwa i filmu, myśli i ciała z muzyką, światła i koloru z ukrytymi historiami bohaterów. Zrealizował wiele teledysków dla Justyny Steczkowskiej, Ireny Jarockiej, Indigo, Cristiny Bien, De Mono, Anny Kostrzewskiej, Poli, Kasi Wilk, Łukasza Zagrobelnego i innych. Zdobył dwukrotnie nagrodę za najlepszy teledysk w Europie w 2010 i w 2011 roku.

Za debiut fabularny, film „Królowa Śniegu”, otrzymał 2 nagrody na Festiwalu Polskich Filmów w Los Angeles: Najlepsza produkcja autorska oraz Nagroda im. Piotra Łazarkiewicza dla młodego talentu.

„Kanadyjskie Sukienki” są dla mnie powrotem do czasów dzieciństwa i wszystkiego, co ono za sobą niesie – zapachów, smaków, ludzi, kolorów, kobiet tworzących ognisko domowe. Tym samym chciałem, żeby główne role zagrały aktorki, które z tamtymi czasami mi się kojarzą, jednocześnie reprezentują ogromny kunszt aktorski i rozumieją przestrzeń, w której się poruszam. Anna Seniuk, Ewa Kasprzyk, Zofia Czerwińska, Ewa Kolasińska czy Ela Jarosik to tylko część cudownej obsady jaką udało mi się zaprosić do projektu. Film w bardzo przewrotny sposób traktuje o dwóch skrajnych światach – polskiej wsi w latach 80-tych i odległej Kanadzie. Moim zamiarem było pozbawienie, nas Polaków, kompleksów. Chciałem pokazać nasz kraj, nasze domy i ludzi w sposób niezwykle ciepły, rodzinny. Śpiewy przy stole, tańce przez pokoje. Oni wtedy tak widzieli Kanadę, zapominając o swoich atutach, o sile naszej kultury. Kanada była pogonią za dolarami, czymś, co towarzyszy nam w świecie współczesnym, zacierając bezpowrotnie tamte czasy.

– MACIEJ MICHALSKI –

Ekipa:

Reżyseria:           Maciej Michalski
Scenariusz:        Maciej Michalski
Zdjęcia:                Zuzanna Pyda, Piotr Matysiak
Drugi reżyser: Agnieszka Szcześniak
Muzyka:              Gabriel Kaczmarek, Maciej Michalski
Stylizacja:          Izabela Liżewska
Obsada:                Anna Seniuk, Zofia Czerwińska, Ewa Kasprzyk, Piotr Polk, Justyna Steczkowska, Sebastian Cybulski , Maria Winiarska, Wiktor Zborowski, Zofia Zborowska, Elżbieta Jarosik, Ewa Kolasińska, Agata Sasinowska, Bartosz Martyna, Arek Smoleński, Jarosław Sacharski, Hanna Bieniuszewicz, Sabina Michalska, Daniel Salman, Ewa Gil, Szymon Nowak, Sławomir Federowicz, Magdalena Malina, Karolina Dryzner, i inni
Rok:                       2013
Czas:                     125 min.
Obraz:                  16:9, kolor
Język:                   polski

Pokaz przedpremierowy odbędzie się 29. stycznia 2013 o godzinie 19:00 w w Nowym Kinie Pałacowym (CK Zamek) w Poznaniu. Na pokazie obecni będą aktorzy: Ewa Kasprzyk, Karolina Dryzner, Sabina Michalska, Szymon Nowak, Sebastian Cybulski oraz reżyser – Maciej Michalski. Po pokazie odbędzie się spotkanie i rozmowa z aktorami i reżyserem.

One comment on “Przedpremierowy pokaz „Kanadyjskich Sukienek” 29. stycznia 2013 w Poznaniu

  1. zainteresowana on said:

    czy wejscie na pokaz będzie płatne? czy bedzie trzeba zdobyc jakies wejsciowki?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


dziewięć − 7 =

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 325 101 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony