Jestes tutaj: Home » LITERATURA » Smak Słowa na 2013

Smak Słowa na 2013

(fot. materiały prasowe)Powieść laureatki arabskiego Bookera, kontynuacja serii „Mroczny zaułek”, książka autorki „Księgi Diny”, a także nowe propozycje psychologiczne – tak zapowiada się rok 2013 z książkami wydawnictwa Smak Słowa.

W maju po raz pierwszy na polskim rynku ukaże się arabski kryminał – „Wszystkie drogi prowadzą do Mekki” autorstwa Raji Alem. Za tę powieść autorka w 2011 roku została nagrodzona arabskim Bookerem. Akcja książki rozgrywa się we współczesnej Mekkce. Złożona intryga rozpoczyna się odnalezieniem nagich zwłok młodej Saudyjki, do której żadna rodzina nie chce się przyznać, ponieważ sprowadziłoby to hańbę na całe pokolenia. Kto stoi za morderstwem i kto odważy się podjąć śledztwo? Oprócz wartkiej akcji i ciekawej historii w powieści Raji Alem czytelnicy znajdą mnóstwo szczegółów dotyczących arabskiej kultury i religii. Wydawnictwo planuje zaprosić autorkę na Warszawskie Targi Książki. Czerwiec również będzie gorącym okresem dla fanów kryminału – tym razem za sprawą premiery „Luthera”, książkowego prequela brytyjskiego serialu pod tym samym tytułem. Powieść, napisana przez Neila Crossa, pisarza i scenarzystę serialu, ujawnia wcześniejsze losy jednego z najbardziej oryginalnych bohaterów kryminalnych ostatnich lat.

Miłośnicy prozy egipskiego noblisty Nadżiba Mahfuza już powinni przygotowywać się na jego kolejną książkę. „Dzieci naszej dzielnicy” to, oprócz trylogii kairskiej, jedna z jego najważniejszych, a z pewnością najbardziej znanych w świecie powieści. To właśnie z jej powodu na pisarza została nałożona fatwa przez przywódcę egipskich muzułmanów, a fundamentaliści próbowali go zasztyletować. Duchowa historia ludzkości, gdzie pod postaciami zwykłych ludzi kryją się prorocy islamu i innych religii monoteistycznych: Adam, Mojżesz, Jezus, została uznana przez New York Times za „niezwykłą alegorię ludzkich dążeń i cierpienia”. Powieść Mahfuza pojawi się w księgarniach we wrześniu. Miesiąc później premierę będzie miała książka „Stulecie” Herbjørg Wassmo, autorki bestsellerowej „Księgi Diny”. Wassmo sięgając do własnej biografii, pisze o trzech pokoleniach kobiet wychowywanych w surowej norweskiej rodzinie na zimnym fiordzie. Oprócz powieściowego rozmachu, książka oferuje dogłębne poznanie norweskiej historii i kultury.

Smak Słowa to również książki z zakresu psychologii. W kwietniu nakładem sopockiego wydawnictwa ukaże się nowa publikacja Arnhild Lauveng, norweskiej psychoterapeutki i autorki bestsellerowej książki o zmaganiach ze schizofrenią „Byłam po drugiej stronie lustra”. „Coś zupełnie innego” to pozycja adresowana zarówno do rodziców, jak i nastolatków, w której Anrhild, balansując na granicy literatury i psychologii, pochyla się nad problemami psychicznymi dzieci i młodzieży. Z okazji premiery książki autorka odwiedzi Polskę. W październiku w księgarniach pojawi się książka Michaela Gazzanigi „Kto tu rządzi. Wolna wola a nauka o mózgu”.  Gazzaniga, ojciec neuronauki kognitywnej i autor „Istoty człowieczeńśtwa” przedstawia w niej argumenty przeciwko powszechnemu przekonaniu, że nasze życie jest w pełni zdeterminowane przez procesy fizyczne, a co za tym idzie – że nie jesteśmy odpowiedzialni za nasze czyny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


osiem + 2 =

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 325 625 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony