Jestes tutaj: Home » MISZ MASZ » Kącik młodego dziennikarza » Mass Effect czyli science fiction RPG

Mass Effect czyli science fiction RPG

(fot. niezgrani.pl)

Kto grał w gry RPG, ten wie czego oczekiwać. Kto nie grał – musi spróbować. Tylko ostrzegam – RPG uzależniają.

Mass Effect nie jest klasycznym RPG (ang. role-playing game), tak jak na przykład kultowy Baldur’s Gate czy Planescape Torment. Skoro ma jednak rzesze fanów na całym świecie, musi coś w tym być. Myślę, że wiele osób, które lubią czytać science fiction, a wcześniej nie miały do czynienia z klasyką gatunku RPG troszkę lepiej się w tym odnajdą. Ciężko przekonać starego wyjadacza klimatu baldurowego do nowych przestrzeni i bardzo odległych lat świetlnych, niemniej jest to możliwe!

Do tej pory wyszły już 3. części gry Mass Effect. Co ciekawe – jest ona również dzieckiem twórców klasyków RPG – studia BioWare. Akcja gry rozgrywa się w roku 2183 i później w kolejnych częściach, w czasach gdy ludzkość rozprzestrzeniła się po całej galaktyce i została w związku z tym zmuszona do współpracy, a częściej walki, z obcymi cywilizacjami.

Co intrygujące w tej grze – jest wiele wyborów, które podejmuje gracz grający główną postacią. Jakby tego było mało – te wybory wpływają na dalsze losy w następnych częściach gry! To dość niespotykane rozwiązanie i bardzo ciekawe – grę można przejść na kilka sposobów zupełnie się nie nudząc i odkrywając nowe możliwości. Wiele gier RPG można w zasadzie przejść solowo, a ewentualna drużyna jest tylko miłym dodatkiem. Tutaj jest odwrotnie – drużyna stanowi integralną całość i nasza postać musi nauczyć się taktycznego dowodzenia, aby wygrać potyczki z wrogiem. To na pewno zainteresuje graczy-strategów, którzy lubują się w machinacjach taktycznych. Oprócz tego gra ma bardzo rozbudowany tryb multiplayer, przez co można grać z wieloma różnymi osobami i Mass Effect właściwie nigdy się nie znudzi.

Oprócz tradycyjnych RPG na komputery PC, Xboxy i PS3, wiele osób gra w tzw. papierowe RPG, które w swoją rozgrywkę wliczają niesamowity klimat, rzucanie kostką i wiele możliwości ograniczonych tylko wyobraźnią graczy. Także Mass Effect dorobił się swojej wersji papierowej, jednak nie jest ona oficjalna, jest tylko lub aż wynikiem ogromnej wyobraźni fana tej gry. Więcej szczegółów można znaleźć na forum.

Jak każdy dobry RPG, Mass Effect ma świetny soundtrack, którego można posłuchać tutaj. Osobiście polecam wersję angielską gry, to co stało się z postaciami w wersji polskiej jest godne pożałowania, a przy okazji można potrenować znajomość języka.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


7 × siedem =

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 325 056 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony