Jestes tutaj: Home » FILM » Czy nowa trylogia dobiegła już końca? Christopher Nolan w akcji.

Czy nowa trylogia dobiegła już końca? Christopher Nolan w akcji.

(fot. geektyrant.com)Najpierw powstał komiks, następnie bajka, a wraz z biegiem czasu powstawały seriale i filmy. Pierwszy film powstał w 1966 roku, lecz dopiero dużo później za sprawą Tima Burtona, Batman zagościł na dobre na ekranach kin. Najnowsza odsłona przygód Mrocznego Rycerza, do której mam zamiar nawiązać wyszła jednak spod reżyserii Christophera Nolana.

W 2005 roku, do kin weszła najnowsza odsłona przygód Człowieka Nietoperza, Mrocznego Rycerza lub też Batmana, jak kto woli. Film pod tytułem Batman – Początek (Batman Begin) rozpoczął nową serię o przygodach tego bohatera. Nie była ona nawiązaniem do poprzednich części, lecz zupełnie nowym spojrzeniem na tę historię. Batman – Początek opowiada nam o tym, jak to Bruce Wayne staje się Mrocznym Rycerzem. Dowiadujemy się, dlaczego boi się nietoperzy, kto nauczył go walczyć. Zapoznajemy się na nowo z historią Batmana, którą chyba każdy w jakimś stopniu poznał. Pierwsza część tej trylogii nie pozostawiła mi żadnych złudzeń, że warto będzie poczekać na następne części. W głównych rolach mogliśmy zobaczyć Christiana Bale jako Bruce Wayne/Batmana, Michaela Cainea jako Alfreda, Gary Oldmana jako Gordona, czy chociaż Liama Nessona jako Henri Ducarda, nauczyciela Bruce’a Wayne’a.

2008 rok przyniósł nam kolejną odsłonę przygód Człowieka Nietoperza. Tym razem naprzeciw niemu staje Joker, w którego rolę wcielił się Heath Ledger. Był to przedostatni film tego młodego aktora. Pamiętam Jokera, w którego wcielił się Jack Nicholson i obawiałem się czy ktoś da radę to przebić. Ledger dał, to muszę przyznać. Każdy z nich miał swój własny pomysł na tą postać i każdemu z nich wyszło coś unikatowego. Aktorzy pozostali Ci sami, plus kilku nowych, więc styl filmu otrzymał tylko nową świeżość nie tracąc nic z wymaganego klimatu. Pojedynek Jokera z Batmanem jest prawdziwym odzwierciedleniem pojedynku dobra ze złem.

16. lipca 2012 rok, na świecie pojawia się w kinach Mroczny Rycerz Powstaje. Jest to ostatnia część trylogii. Lecz czy będzie coś więcej? Tego nie wiem. Po ośmiu latach Bruce Wayne wraca do życia. Wszystko za sprawą dwóch czynników. Pierwszym jest piękna kobieta, drugim zamaskowany człowiek zwany Bane. To skłania Wayne’a do tego, aby ponownie założyć kostium Batmana. Znowu dostajemy dawkę świeżości w postaci kliku nowych aktorów Tom Hardy jako Bane, Anne Hathaway jako Kobieta Kot, oraz Joseph Gordon – Levitt jako John Blake. Film zapowiada nam koniec pewnej epoki, która ma nastąpić w Gotham za sprawą Bane’a. W pewnym sensie ona nastaje, lecz jest całkiem możliwe, że przyniesie nam coś zupełnie nowego.

Plusem tej serii jest kilka rzeczy. Po pierwsze za wszystkie części odpowiada jeden reżyser i utrzymuje on swoją wizję tej historii – nie jak w poprzedniej serii przygód o Batmanie. Drugą istotną sprawą jest utrzymanie tych samych aktorów w tym projekcie. Nadają oni swoją grą i obecności spójność temu, co widzimy. Trzecią rzeczą, jak dla mnie jest świetny dobór aktorów. Heath Ledger jako Joker, bardzo dobry wybór. Australijczyk świetnie wpasował się w rolę szalonego przestępcy z wiecznym uśmiechem na twarzy. Tom Hardy jako Bane, rewelacja po obejrzeniu tego aktora w Wojowniku i dowiedzeniu się, że to on ma grać Bane’a nie mogłem się doczekać aż zobaczę go w akcji. Christian Bale jako Batman, dużo bardziej pasuje do tej roli niż George Clooney. No i oczywiście nieśmiertelny Michael Caine jako Alfred, kto z lepszą elegancją mógłby zagrać szykownego lokaja anglika.

Właśnie te czynniki stworzyły zupełnie nową historię. Przedstawiły nam nową opowieść tego, co już znamy i widzieliśmy. Mam tylko nadzieje, że trzecia część Batmana nie oznacza końca współpracy Christophera Nolana z tą sagą i czekam na kolejne dzieła spod tego znaku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


7 − pięć =

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 325 056 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony