Jestes tutaj: Home » FILM » Twórczość Andrzeja Wajdy zawojuje Ateny

Twórczość Andrzeja Wajdy zawojuje Ateny

(fot.fwcdn.pl)Już dziś – 13. grudnia – rozpocznie się retrospektywa działalności artystycznej jednego z najwybitniejszych reżyserów polskiego pochodzenia. W Greckiej Filmotece Narodowej będzie czekało na przybyłych wiele atrakcji.

Przede wszystkim, to co najważniejsze – filmy. W przeciągu 11. dni zostaną zaprezentowane zarówno te wczesne, mniej znane (Przekładaniec, Umarła klasa) jak i te, które swym rozgłosem dotarły za granice Polski (Człowiek z żelaza, Katyń). Wiele z tych obrazów będzie miało w Atenach swą światową premierę w odnowionej jakości audio/video. To nie lada gratka dla fanów polskiego twórcy. Wrażeniom filmowym będzie towarzyszyła, także specjalna wystawa, ewenement w przypadku kultury greckiej. Zaprezentowana w formie multimedialnej przedstawi nieznane do tej pory fotosy z planów zdjęciowych, wybrane plakaty wybitnej szkoły polskiej, czy reprodukcje wczesnych dzieł malarskich Wajdy. Ponadto dojdzie do wyjątkowego spotkania. Przy tak zwanym „okrągłym stole” zasiądą najwybitniejsi znawcy sztuki, którzy pod przewodnictwem prof. Marii Komninos odbędą dysputę na temat dorobku reżysera i jego wpływu na rozwój kina środkowoeuropejskiego.

Trzeba przyznać, że dla fanów – tych zagranicznych jak i ojczystych – Andrzeja Wajdy wydarzenie w Greckiej Filmotece Narodowej jest spełnieniem marzeń. Cały projekt ma za zadanie przybliżenie widzom greckim twórczości polaka. Znają oni bowiem jego nazwisko, jako ikonę kinematografii, lecz nie są zagłębieni w jego działalność artystyczną. Data rozpoczęcia przedsięwzięcia, która nieprzypadkowo jest również datą rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, to niezwykle istotna sprawa dla samego artysty. Andrzej Wajda od zawsze mocno zaangażowany był w społeczne oraz polityczne życie kraju. Pokazywały to jego filmy, jego postawa, która nie pozostawała obojętna na to co ważne. Reżyser miał coś do powiedzenia, a to zasadnicza cecha wszelkiej twórczości.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


− 5 = jeden

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 325 647 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony