Jestes tutaj: Home » slider » Uszkodzone dzieło Marka Rothki

Uszkodzone dzieło Marka Rothki

Obraz „Czarne na kasztanowym” Marka Rothki został uszkodzony. Wiadomo już, że aktu wandalizmu dopuścił się Polak Włodzimierz Umaniec. Niestety to nie rozwiązuje całego problemu, ponieważ straty są wielkie, a uszkodzenie trudne do usunięcia.

Obraz Rothki jest jednym z serii trzech obrazów powstałych na zamówienie w 1958 roku. Miał być dekoracją ścienną jednej z  nowojorskich restauracji na najwyższym piętrze Seagram Building, modernistycznego wieżowca projektu Miesa van der Rohe i Philipa Johnsona. Jednak Rothko zdecydował, że jego obrazy nie będą stanowić tła w restauracji dla bogatej klienteli „Four Seasons”. Obraz podarował galerii Tate Modern i warty jest 50 mln funtów. Niestety obraz został bardzo uszkodzony. Włodzimierz Umaniec naniósł na niego duże napisy, przyznał się do swojego aktu, ale nie uważa tego za przestępstwo. Okazuje się, że uszkodzenie jest gorsze niż początkowo przypuszczano. Trudno będzie naprawić obraz bez szkody dla dzieła. Szacuje się, że naprawa potrwa nawet 1,5 roku.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


2 + jeden =

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 325 062 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony