Jestes tutaj: Home » MUZYKA » Wilki „Światło i mrok” – recenzja płyty

Wilki „Światło i mrok” – recenzja płyty

Zespół Wilki założony przez wokalistę Roberta Gawlińskiego utrzymuje się na scenie od roku 1991. Grupa znana i lubiana jest chyba w całej Polsce, a ja po przesłuchaniu płyty zadaje sobie pytanie: No właśnie, światło czy mrok?

Zespół utrzymuje się ze swoimi utworami, często na najwyższych pozycjach na listach przebojów od lat. Otrzymują platynowe i złote płyty za niemal każdy krążek. Czy tym razem będzie podobnie? Faktem jest, że możemy ich zobaczyć w nowej odsłonie i usłyszeć dorosłych mężczyzn, którzy chcą przekazać coś światu. Tylko czy świat to zaakceptuje?

Może świat nie oczekuje tylko prawidłowości i poprawnie wykonanych utworów, ponieważ to na nowym albumie reprezentuje sobą ów zespół. Nie eksperymentują, nie intrygują? Jednym z powodów jest to, że strona harmoniczna utworów jest po prostu banalna, ponieważ większość z nich opiera się na czterech akordach, przez co wpadają w ucho. Do tego dodawany jest prosty, nieskomplikowany tekst, często tak dosłowny, że słuchacz nie może się zastanowić i przemyśleć, co zespół chce przekazać. Wilki po prostu dają nam to jak na tacy.

Robert Gawliński przybrany w pióropusz na okładce płyty, sugeruje, iż możemy usłyszeć indiańskie brzemienia. Owszem, możemy. Ale czy bycie szamanem polskich estrad to dobre wyjście? Jeśli to był pomysł, który miał zaskoczyć czy zainteresować widza, poległ. Faktem jest, że płyta tworzy jedną spójność. Tekst i muzyka przekładają się w utworach albumu, co daje efekt uzupełnienia. Możemy usłyszeć coś w stylu szamańskiej modlitwy (czego mamy się domyślić) , żeby za chwilę usłyszeć dosłowny tekst. Jestem zmuszona przyznać, że płyta nie należy do nowatorskich, odkrywczych i nie wywróci rynku muzycznego do góry nogami, ale jest rzetelnie skomponowanym i zagranym materiałem, trzymającymi się mocno stylistyki tego wykonawcy.

Prawdy jakie możemy usłyszeć od szamana Gawlińskiego mówią nam, że świat to fajne miejsce i trzeba je chronić. Oto on? Stoi na straży dobra i zła. Wódz, który wskaże nam dobrą drogę i obudzi w nas świeże tchnienie. Nie czuć w tym albumie tego co sami każą nam zrobić. Brak jest tam energii. A przede wszystkim brakuje tam pasji! Muzyka to miłość, miłość to pasja. Chcemy przeżyć wielką, niepowtarzalną i jedyną miłość czy tylko porównać swoje wartości i po prostu być? Odnoszę wrażenie, że Wilki proponują nam po prostu istnienie, nie wykraczając poza linie.

Mam wrażenie, że płyta nie jest skończona. Jakby zaczęli ją nagrywać i nagle po prostu przerwali. Mimo, że nie ma tam fałszu muzycznego to jest on jak obiad z surowym mięsem, warzywami bez przypraw i niedogotowanym makaronem.

5 comments on “Wilki „Światło i mrok” – recenzja płyty

 1. sonylasvegas on said:

  Moje zdanie jest takie, że nawet święte oburzenie nie zmieni faktu, że ta płyta jest porażająco słaba. Powiedzieć, że jestem nią zniesmaczony to nic nie powiedzieć. Nie wiem, w którym miejscu recenzja miała być kłamliwa, chyba we fragmencie: „..jest rzetelnie skomponowanym i zagranym materiałem”. Od grafomańskich tekstów bolą zęby, melodie są banalne a całości brakuje energii i chęci do grania

 2. Pablo on said:

  Też się nie zgadzam. to świetna płyta, tak naprawdę każdy kawałek mógłby ją promować, teksty świetne, niektóre piosenki takie jak np Syriusz wręcz wyrywają z fotela, rozpędzają się i zwalniają, super, tu nie znajdziemy Erola czy Eli Lama bo po co taki Artysta jak Gawliński miałby powtarzać coś co już było?

 3. Trinity on said:

  Ja z kolei nie rozumiem świętego oburzenia rzekomym brakiem profesjonalizmu pani redaktor 😀 ot wyraziła swoją opinię, do czego przecież prawo posiada każdy. Krytykować zaiste potrafi każdy, interesuje mnie natomiast ilu z Was, szanowni oburzenie i oburzone potrafi poczynić ripostę w postaci własnej recenzji :D.
  A co do albumu to jestem obecnie na etapie przekonywania się do niego.
  Pozdrawiam serdecznie, a jakże.

 4. Marta Zagrajek on said:

  Jak dla mnie dobra recenzja, ta płyta do mnie również nie przemawia.

 5. krystian on said:

  Do recenzji się nie odniosę, ale płytę przesłuchałem raz i moim zdaniem pokazuje zespół Wilki w nowym bardzo dobrym świetle. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


+ dziewięć = 13

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 325 062 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony