Jestes tutaj: Home » TEATR » Wokół Teatru czyli spotkania, warsztaty i pokazy w Teatrze Nowy

Wokół Teatru czyli spotkania, warsztaty i pokazy w Teatrze Nowy

Teatr Nowy im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu proponuje swoim widzom udział w wyjątkowych projektach okołoteatralnych. Podczas spotkań przybliżamy świat teatru, inspirujemy do konfrontacji z kolejnymi spektaklami, pomagamy w ich rozumieniu. Pokazujemy, że teatr jest miejscem spotkania i rozmowy i nie istnieje bez swojej publiczności.

20.11.2012/ 22:00 Forum Aktywnych Widzów
Spotkanie z twórcami spektaklu Dyskretny urok burżuazji
Wstęp WOLNY/ Scena Duża

22.11.2012/ 19:30 TEATR w DZIAŁANIU – Muzyka w teatrze
W działaniu: duet Sza/Za (Paweł Szamburski i Patryk Zakrocki)
WEJŚCIÓWKI 5 PLN/ Trzecia Scena

23.11.2012/ 18:00 Scena literatury
„Tu, w jeden ze światów” Ryszard Krynicki czyta Paula Celana
Wstęp WOLNY/ Trzecia Scena

30.11.2012/ 18:00 Forum Aktywnych Widzów
Wprowadzenie do spektaklu Imperium
Wstęp WOLNY/ Foyer Sceny Dużej

FORUM AKTYWNYCH WIDZÓW

Forum Aktywnych Widzów to inicjatywa adresowana do wszystkich, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej o pracy aktorów, reżyserów i procesie powstawania przedstawień. Zainteresowanych zapraszamy na wprowadzenia do kolejnych premier, dyskusje popremierowe, rozmowy z zaproszonymi gośćmi. Działalność forum ma charakter otwarty.

Wstęp na wszystkie spotkania jest bezpłatny.

TEATR W DZIAŁANIU

Od listopada zapraszamy na wyjątkowe spotkania z artystami w ramach projektu Teatr w Działaniu! W sezonie 2012/2013 w Teatrze Nowym organizowane będą spotkania, których celem jest odkrycie tajników artystycznego warsztatu. Spotkania będą miały formę wykładów ilustrowanych

– artyści wykonując swoją pracę będą ją na bieżąco komentować, pokazując rozmaite, często zaskakujące strony swojej teatralnej działalności. Wszyscy zaproszeni goście to wyjątkowe osobowości, specjaliści w swoich dziedzinach – łączy ich doświadczenie i niekłamana pasja.

MUZYKA W TEATRZE – Spotkanie z duetem Sza/Za, 22 LISTOPADA 2012/ 19:30/ Trzecia Scena

SzaZa czyli duet Szamburski / Zakrocki. Patryk i Paweł to muzycy, improwizatorzy, animatorzy, którzy od 1999 roku aktywnie działają na stołecznej scenie muzyki improwizowanej i sztuki niezależnej. Udzielali się m.in. w takich projektach jak – Tupika, Meritum, Meoma, Horny Trees, Cukunft, kwartet klarnetowy Ircha Pneumatic, Zakład Produkcji Dźwięku i wielu innych których nazw nie pamiętają. Tworzą muzykę dla teatru, filmu, kina niemego, tańca współczesnego. Współpracowali min. z P. Cieplakiem, P. Miśkiewiczem, L. Bzdylem, M. Liberem, K. Globiszem, M. Pieprzycą, K. Kozyrą, P. Borowskim. Duet SzaZa w 2009 roku zdobył wyróżnienie za muzykę na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Kontrapunkt“ w Szczecinie oraz nagrodę główną za muzykę od Ministra Kultury i Teatru Narodowego w XV Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Sztuki Współczesnej. Paweł Szamburski i Patryk Zakrocki działają w niezależnym wydawnictwie LadoAbc (www.ladoabc.com) oraz Stowarzyszeniu Kulturalnym Lado, środowisku którego działalność przyczyniła się do niezwykle dynamicznego rozwoju nowej muzyki w Polsce. Duet Sza/Za wielokrotnie występował poza granicami kraju (m.in. w Nowym Jorku, Madrycie, Wiedniu, Paryżu, a także w Japonii, Chinach, Austrii, Francji, Hiszpanii, Ameryce Północnej, na Isladii, w Norwegii czy w Urugwaju. Ich projekty brały udział w prestiżowych festiwalach międzynarodowych. Muzyka duetu Sza/Za to niezwykłe połączenie pozornie skrajnych przeciwieństw – hałasu i ciszy, popu i współczesnej kameralistyki, piękna i brzydoty, a także wyrafinowanej mądrości i czystej, naiwnej bezmyślności. Za pomocą klarnetu i skrzypiec, głosu, analogowych efektów zapętleń oraz delikatnych przetworzeń – muzycy poszukują jedności tych przeciwieństw, starają się oswobodzić zarówno scenę jak i widownię z krępujących reguł oraz sztywnych kulturowych „ustawień“. Czasem ich występy przybierają formę groteski, mrocznej zabawy, performance’u, a czasem niezwykle poważnej i głębokiej wypowiedzi muzycznej, pozostającej jednak w interakcji z publicznością. Istotne staje się tu samo bycie muzyków na scenie, obserwacja aktu twórczego, w jego szczerej i prawdziwej formie, nieskrępowanej konwencją koncertu czy spektaklu, uwolnionej.

SCENA LITERATURY      

W ramach Sceny literatury naszymi gośćmi będą wybitne osobowości, poeci, prozaicy, dramatopisarze i tłumacze, autorzy bestsellerów i kontrowersyjni twórcy oraz ich teksty w interpretacji naszych aktorów. Zapraszamy na spotkania z literaturą w Teatrze Nowym!

Wstęp na spotkania jest bezpłatny!

RYSZARD KRYNICKI

„Tu, w jeden ze światów” Ryszard Krynicki czyta Paula Celana

23 listopada 1920 roku urodził się w Czerniowcach jeden z najważniejszych poetów XX wieku, Paul Celan. 92 lata później zapraszamy na szczególne spotkanie autorskie – z Ryszardem Krynickim, poetą, tłumaczem i wydawcą, przez wiele lat mieszkającym w Poznaniu. Debiutował jako poeta Nowej Fali, jego wiersze tłumaczone są na liczne języki, w tym hebrajski. W przyszłym roku Krynicki obchodzi jubileusz 70. urodzin.

W październiku w wydawnictwie a5 ukazał się tom dokonanych przez niego przekładów poezji Paula Celana. Linijka Celana „tu, w jeden ze światów” pochodzi z tomu „Fadensonnen”. Nasz gość użył jej jako motto dla swego zbioru „Niewiele więcej”.

Spotkanie prowadzi: Joanna Roszak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


cztery + 6 =

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 325 061 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony