Jestes tutaj: Home » TEATR » Recenzje » „Dyskretny urok burżuazji” w Teatrze Nowym

„Dyskretny urok burżuazji” w Teatrze Nowym

Spektakl w reżyserii Marcina Libera, jaki powstaje w poznańskim Teatrze Nowym to połączenie nagrodzonego Oskarem w 1972 roku filmu „Dyskretny urok burżuazji”, „Trzech monologów” Dario Fo i Franki Rame (Nobel w dziedzinie literatury w 1997 roku) i fragmentów dramatu „Śmierć człowieka-wiewiórki” Małgorzaty Sikorskiej Miszczuk, jednej z najczęściej nagradzanych i wystawianych dramatopisarek Polski.

Liber, znany publiczności do tej pory głównie ze spektakli dotyczących zmagań z pamięcią historii, teatralnej walki z antysemityzmem, antywojennych przestróg, w poznańskim Nowym wykorzystuje ten materiał literacki, by zastanowić się, co dzieje się we współczesnym społeczeństwie miasta. Dlaczego język ofert, komplementów, transakcji jest tak groźny? Jak przebiegają granice wykluczeń, komu brakuje dziś głosu?

Reżyser stawia tezę, że surrealizm jest już blisko rzeczywistości, a najgroźniejszy terroryzm wykluwa się właśnie w obszarach, które są marginalizowane. Dzisiejsza arystokracja nie jest już gwarancją rozmowy, sama może utonąć w kłamstwach i komunikacyjnych anachronizmach.  Oderwanie się od wspólnoty grozi nową, krwawą rewolucją?

Dwadzieścioro dwoje aktorów na scenie, trzy znakomite teksty literackie, jedna wypowiedź, czy w „słusznej sprawie”? Premiera już 16 listopada na Dużej Scenie Teatru Nowego im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu.

Obsada:

Dorota Abbe, Gabriela Frycz, Małgorzata Łodej-Stachowiak, Daniela Popławska, Maria Rybarczyk, Marta Szumieł, Martyna Zaremba (gościnnie), Paweł Binkowski, Radosław Elis, Filip Frątczak (gościnnie), Grzegorz Gołaszewski, Janusz Grenda, Nikodem Kasprowicz/Michał Kocurek, Mirosław Kropielnicki, Andrzej Lajborek, Mateusz Ławrynowicz, Cezary Łukaszewicz, Aleksander Machalica, Łukasz Mazurek, Andrzej Niemyt (gościnnie), Bartosz Nowicki (gościnnie), Mariusz Zaniewski

PREMIERA 16 listopada 2012, godz. 20.00, Duża Scena

Ceny biletów:
wtorek-czwartek: 50 zł (normalny) / 30 zł (ulgowy);
piątek-niedziela: 55 zł (normalny) / 35 zł (ulgowy);
premiera z legitymacją 15 zł (po okazaniu ważnej legitymacji szkolnej, studenckiej, emeryta).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


osiem + = 13

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 325 648 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony