Jestes tutaj: Home » WYDARZENIA » Polska » Halloween – czyli dalsza amerykanizacja polskiej kultury

Halloween – czyli dalsza amerykanizacja polskiej kultury

Od niedawna obchodzone coraz częściej także w naszym kraju – Halloween – jest radosną wersją naszego listopadowego dnia Wszystkich Świętych. Skąd ta tradycja i dlaczego sami zaczęliśmy ją kopiować?

Jak sama nazwa wskazuje – ang. All Hallows’ Eve – Wigilia Wszystkich Świętych, jest zatem obchodzona 31 października każdego roku. Głównie celebrowane w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii i Irlandii. Według najpopularniejszej tradycji święto to wywodzi się z obrządku celtyckiego zwanego Samhain, w czasie którego ciężko było spostrzec różnicę między światem żywych i umarłych. Co za tym idzie – duchy mogły być zarówno złe, jak i dobre, zatem różne stroje miały je odstraszać.

Jak rozpoznać Halloween? W bardzo prosty sposób – wszędzie pełno różnie wystrojonych dyń (tzw. Jack-o’-lantern), chodzących szkieletorów, wiedźm z własnymi miotłami oraz duchów żądnych nowych dusz do swojej kolekcji.

Oczywiście u nas to święto nie jest zbyt popularne, kwestią dyskusyjną jest czy to z powodu odrzucenia go przez Kościół Katolicki, czy też z niechęci do coraz szerszej amerykanizacji polskiej kultury. A przecież w naszej kulturze jest taka zamierająca, aczkolwiek bardzo charakterystyczna tradycja jak Dziady. Niemniej wypatrujcie dzieciaków z rześkim okrzykiem – cukierek albo psikus!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


8 + = siedemnaście

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 325 132 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony