Jestes tutaj: Home » LITERATURA » „Marianna i róże” – pamiętnik ziemianki

„Marianna i róże” – pamiętnik ziemianki

Poznanie historii Wielkopolski z przełomu XIX i XX wieku może być ciekawym doznaniem lecz wiedza podręcznikowa nie daje tego co opowieść osoby, która żyła w tych czasach. „Marianna i róże” jest pamiętnikiem Marianny (1858-1932), która była żoną ziemianina.

Autorkami książki są Janina Fedorowicz i Joanna Konopińska – której matka Stefania z Jasieckich Konopińska była dla nich inspiracją. Książka powstała na bazie autentycznych zapisków Marianny Jasieckiej, znalezionych w wielkim, drewnianym kufrze rodzinnym. Pamiętnik Marianny to opowieść o życiu jej rodziny, w której nie brak tradycji, pracy oraz wydarzeń – tych dobrych i złych, które budują rodzinę. Jednak „Marianna i róże” to także obraz Wielkopolski przez pryzmat żony ziemianina. Być może jest to subiektywny opis, ale prawdziwy i dający czytelnikowi wiele do zrozumienia. Marianna ukazuje jak wyglądało życie w Wielkopolsce na przełomie XIX i XX w., jak odczuwano niemiecką presję i jak walczono o zachowanie polskich zwyczajów. Książka to przede wszystkim podróż sentymentalna, którą warto odbyć zarówno przez przeczytanie jej jak i przez odwiedzenie miejsc wspomnianych przez Mariannę.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


3 + dwa =

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 325 647 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony