Jestes tutaj: Home » FILM » Samsara – urzeka obrazem i dźwiękiem

Samsara – urzeka obrazem i dźwiękiem

Ten niezwykły film dopiero niedawno zawitał na ekrany polskich kin, mimo światowej premiery przeszło rok temu. Jak z importem filmów do Polski jest, każdy wie, a tej pozycji nie można przegapić!

Sam tytuł filmu nawiązuje do tradycji buddyjskiej, w której oznacza „nieustanne wędrowanie”. Samsara stoi niejako w opozycji do bardziej znanego pojęcia, którym jest nirwana, oznaczająca wyzwolenie od cierpienia i cyklu przemijania czyli właśnie samsary. Już samo nazwanie filmu w taki sposób może być zapowiedzią czegoś wyjątkowego, co na długo zapadnie w pamięć.

Trailery filmu są bardzo zachęcające do obejrzenia tego spektaklu dźwięku i obrazu, bo nazwać to filmem wydaje mi się zbyt banalne. Ponadto, film został nakręcony na specjalnej taśmie filmowej – 70 mm, co zdecydowanie widać w jakości prezentowanej na ekranie. Reżyser filmu, Ron Fricke, nie nakręcił oszałamiającej liczby filmów, ale przecież ilość nie świadczy o jakości. Kto nie widział Baraki, wcześniejszego filmu tego reżysera, zdecydowanie polecam. Reżyseria filmów dokumentalnych nie jest sprawą prostą, musi zaintrygować widza, poruszyć, nie powinna zanudzić i nie wywołać żadnych emocji. To nie są zwykłe obrazy przyrody i człowieka wtapiającego się w świat natury. Wszelkie wątpliwości mogą rozwiać również przychylne oceny na serwisach filmowych, które nie spadają poniżej pięknych 8 oczek na 10.

Jeśli do tej pory wahacie się czy warto, dodam jeszcze istotny smaczek – Samsara ma cudowną ścieżkę dźwiękową, która wywołuje dreszcz emocji bez patrzenia na zdjęcia filmowe. Rzadko zdarza się film z takim soundtrackiem, który nie tylko zapada w pamięci widza, a także na długo pozostaje głównym motywem muzycznym towarzyszącym mu w codziennych sprawach. Jakby tego było mało, dominującym artystą muzycznym jest tutaj Lisa Gerard, wokalistka Dead Can Dance. Warto!

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


− 2 = trzy

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 322 948 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony