Jestes tutaj: Home » FILM » Samsara – urzeka obrazem i dźwiękiem

Samsara – urzeka obrazem i dźwiękiem

Ten niezwykły film dopiero niedawno zawitał na ekrany polskich kin, mimo światowej premiery przeszło rok temu. Jak z importem filmów do Polski jest, każdy wie, a tej pozycji nie można przegapić!

Sam tytuł filmu nawiązuje do tradycji buddyjskiej, w której oznacza „nieustanne wędrowanie”. Samsara stoi niejako w opozycji do bardziej znanego pojęcia, którym jest nirwana, oznaczająca wyzwolenie od cierpienia i cyklu przemijania czyli właśnie samsary. Już samo nazwanie filmu w taki sposób może być zapowiedzią czegoś wyjątkowego, co na długo zapadnie w pamięć.

Trailery filmu są bardzo zachęcające do obejrzenia tego spektaklu dźwięku i obrazu, bo nazwać to filmem wydaje mi się zbyt banalne. Ponadto, film został nakręcony na specjalnej taśmie filmowej – 70 mm, co zdecydowanie widać w jakości prezentowanej na ekranie. Reżyser filmu, Ron Fricke, nie nakręcił oszałamiającej liczby filmów, ale przecież ilość nie świadczy o jakości. Kto nie widział Baraki, wcześniejszego filmu tego reżysera, zdecydowanie polecam. Reżyseria filmów dokumentalnych nie jest sprawą prostą, musi zaintrygować widza, poruszyć, nie powinna zanudzić i nie wywołać żadnych emocji. To nie są zwykłe obrazy przyrody i człowieka wtapiającego się w świat natury. Wszelkie wątpliwości mogą rozwiać również przychylne oceny na serwisach filmowych, które nie spadają poniżej pięknych 8 oczek na 10.

Jeśli do tej pory wahacie się czy warto, dodam jeszcze istotny smaczek – Samsara ma cudowną ścieżkę dźwiękową, która wywołuje dreszcz emocji bez patrzenia na zdjęcia filmowe. Rzadko zdarza się film z takim soundtrackiem, który nie tylko zapada w pamięci widza, a także na długo pozostaje głównym motywem muzycznym towarzyszącym mu w codziennych sprawach. Jakby tego było mało, dominującym artystą muzycznym jest tutaj Lisa Gerard, wokalistka Dead Can Dance. Warto!

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


2 × = osiemnaście

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 325 130 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony