Jestes tutaj: Home » WYDARZENIA » Polska » Norblin w Muzeum Plakatu

Norblin w Muzeum Plakatu

Sztuka poza czasem. Twórczość Stefana Norblina od 12 października w Muzeum Plakatu w Wilanowie.

Retrospektywa prac cenionego za życia, acz zapomnianego po śmierci artysty nosi tytuł Sztuka poza czasem. Stefan Norblin 1892–1952. Jest to pierwsza tak duża prezentacja dorobku Norblina w Warszawie od czasów międzywojnia.

Na wystawie w Muzeum Plakatu w Wilanowie, oddziale Muzeum Narodowego w Warszawie, pokazane zostaną prace z polskich i zagranicznych kolekcji, w tym wiele plakatów, portrety wybitnych osobistości, grafika użytkowa, projekty wnętrz pałacowych i kostiumów do sztuk teatralnych, a także wyjątkowy obraz religijny.

Stefan Norblin, prawnuk Jean-Pierre’a Norblina de la Gourdaine, malarz, ceniony ilustrator i projektant, twórca plakatów, realizujący się artystycznie także w architekturze wnętrz, jest przykładem artysty, dla którego nie istniały ograniczenia stylistyczne czy techniczne. Z powodzeniem tworzył scenografie, malowidła ścienne, grafikę reklamową czy okładki książek. Wybitne dzieła powstawały na zamówienie koneserów sztuki z Polski, USA, a także odległych kulturowo Indii.

W 2012 roku obchodzimy 120. rocznicę urodzin i 60. rocznicę śmierci Stefana Norblina – mówi Maria Kurpik, kurator Muzeum Plakatu w Wilanowie. – To doskonała okazja,
by przypomnieć twórczość tego wybitnego polskiego artysty, a także poznać jego niezwykle barwne życie, tragicznie zakończone samobójczą śmiercią.

Wystawa powstała we współpracy z Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli, które udostępniło część własnych zbiorów. Wernisaż odbędzie się w dniu przewiezienia prochów artysty i jego żony, aktorki Leny Żelichowskiej, z USA do Polski i ich uroczystego złożenia na warszawskich Powązkach. Ekspozycję wzbogacą wydarzenia towarzyszące, w tym m.in.: polska premiera dokumentu o Stefanie Norblinie, pokazy filmów z Leną Żelichowską w roli głównej, spotkania ze znawcami twórczości artysty oraz z jego synem – Andrew Norblinem.

Wystawę można zwiedzać do 31 stycznia 2013 roku. Szczegóły na stronie www.postermuseum.pl i na facebookowym profilu Muzeum Plakatu w Wilanowie.

Muzeum Plakatu w Wilanowie zaprasza:

– w poniedziałki w godzinach 12.00–16.00 (wstęp wolny)
– od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00–16.00
– bilet normalny 10 zł, ulgowy 7 zł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


pięć − = 1

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 324 808 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony