Jestes tutaj: Home » MISZ MASZ » Fotografia » Grand Press Photo w Poznaniu

Grand Press Photo w Poznaniu

O tym, że z roku na rok zdjęcia polskich fotografów prasowych coraz mniej dzieli od tych, robionych przez uznane gwiazdy światowej fotografii prasowej, przekonamy się oglądając wystawę otwartą w nowej przestrzeni Dworca Głównego PKP. Najwyższe na świecie wyróżnienie dla fotografa prasowego to nagroda. Ale w Polsce z roku na rok rośnie w siłę także Grand Press Photo

Grand Press Photo to konkurs, w którym udział biorą zawodowi fotoreporterzy pracujący w redakcjach prasowych, agencjach fotograficznych oraz freelancerzy. Jego organizatorem od siedmiu lat jest miesięcznik „Press”, ale zdjęcia ocenia międzynarodowe jury, w którym co roku zasiada jeden ze zwycięzców World Press Photo. Zdjęcia są oceniane w pięciu kategoriach: Wydarzenia, Ludzie, Życie codzienne, Sport, Przyroda – osobno zdjęcia pojedyncze, osobno fotoreportaże.

Zwycięskie zdjęcia od maja krążą po Polsce – Zobaczymy blisko 150 najlepszych fotografii, które ukazały się w 2011 r. na łamach polskich gazet i czasopism.

Ukraina, maj 2011. Na cmentarzu w Bykowni, gdzie odkryto groby polskich oficerów, trwają prace ekshumacyjne. Spoczywają tam Polacy Zdjęcie Maksymiliana Rigamontiego zrobione w miejscu prac (opublikowane w tygodniku „Newsweek”) zostało Zdjęciem Roku 2012.

Jaka jest – zdaniem Macieja Nabrdalika, jurora Grand Press Photo 2012 – recepta na udane zdjęcie prasowe? – Ogromnie ważne jest, czy zdjęcie jest czymś więcej niż tylko estetyką. Czy jest uniwersalne, czy przetrwa dłużej niż rok. Dla mnie Zdjęcie Roku oprócz wartości informacyjnych musi być intymne i budzić emocje.

Podsumowaniem każdej edycji Grand Press Photo jest wydawany przez wydawnictwo Press album oraz limitowana seria kalendarzy ściennych na kolejny rok. Album zawiera finałowe prace konkursu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


trzy + = 9

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 324 815 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony