Jestes tutaj: Home » WYDARZENIA » Polska » Centrum Nanomateriałów Funkcjonalnych na start

Centrum Nanomateriałów Funkcjonalnych na start

Chcąc obejrzeć najnowsze zdobycze techniki, polscy naukowcy długo jeździli na Zachód. Rodzime laboratoria nie były w stanie zapewnić im wystarczających przyrządów i maszyn – teraz sytuacja się zmieniła. Koledzy z Francji, Wielkiej Brytanii czy Niemiec, z pewnością przyjadą do Lublina.

Dlaczego? Cóż, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie może pochwalić się Centrum Nanomateriałów Funkcjonalnych, które kosztowało ponad 45 mln zł. Unijny program Innowacyjna Gospodarka pozwolił na sfinansowanie najnowszych aparatur, w tym mikroskopu za blisko 17 mln zł. Naukowcy z Lublina zajmą się opracowywaniem nowych materiałów jak katalizatory, nanokompozyty, czujniki światłowodowe – wszystko to dla dobra środowiska, by oczyszczać gazy, ale i próbować uzyskać energię z ogniw paliwowych. Centrum działa od czwartku, jednak jeszcze nie wszystkie stanowiska są gotowe – finał projektu nastąpi we wrześniu przyszłego roku.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


7 × cztery =

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 325 648 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony