Jestes tutaj: Home » WYDARZENIA » Polska » XVI Warszawski Festiwal Nauki

XVI Warszawski Festiwal Nauki

Przeglądając program tegorocznego Warszawskiego Festiwalu Nauki należy przygotować się na solidny ból głowy. Tak działa świadomość obowiązkowego uczestnictwa w przeważającej liczbie wykładów, nie wspominając o najmocniejszym punkcie imprezy – debatach z udziałem cenionych specjalistów poruszających najbardziej palące współcześnie tematy. 

Tych, którzy widzą festiwal jako serię trzygodzinnych posiedzeń w celu analizy dawno rozwiązanych problemów matematyki, czeka miłe zaskoczenie: przede wszystkim nauka to nie tylko przedmioty ścisłe! Oprócz bogatej – bo płynącej od nawet kilkunastu różnych ośrodków nauki – oferty dla uzależnionych od biologii, chemii czy fizyki, organizatorzy zadbali o zajęcia z zakresu filozofii, wiedzy o języku i kulturze, historii czy sztuki. Zajęcia podzielono na debaty oraz kluby, z tych ostatnich wyodrębniając jeszcze kluby młodzieżowe. Na wykłady czy dyskusje zapraszają wiodące ośrodki naukowe stolicy: uczelnie (właściwie każdy instytut czy wydział UW ma swoją propozycję), biblioteki, centra naukowe, stowarzyszenia, fundacje. Dzięki tak szeroko zakrojonej współpracy, słuchacze dowiedzą się Czy jest bezpiecznie latać z własną bombą? (O paradoksach matematycznych (hazardzisty, petersburskim, Bertranda, Monty’ego Halla, de Méré’a) oraz matematycznym modelowaniu zjawisk losowych)poznają tajniki poszukiwania okazji inwestycyjnej na giełdzie (Poławianie pereł: poszukiwanie okazji inwestycyjnych na giełdzie), odkryją dokumenty z tajnych archiwów watykańskich (Lux in Arcana)  albo dzieje najsłynniejszych dynastii Europy (Romanowowie: narodziny i śmierć imperium, Tudorowie i Stuartowie: ponure dramaty i splendor „złotego wieku”). Większość wykładów odbywa się rano albo wczesnym popołudniem – w budynkach ośrodków, które na nie zapraszają. Na deser organizatorzy polecają nam debaty. I to jest już zupełnie inna historia!

Zaplanowano osiem debat, które mają być starciem różnych stanowisk na temat spraw wywołujących powszechne kontrowersje i/albo  wymagających obalenia pewnych mitów. Trudnego zadania budującej dyskusji podjęli się szanowani teoretycy: z UW (Centrum Astronomiczne, Artes Liberales, Wydział Biologii, Wydział Matematyki, Instytut Stosowanych Nauk Społecznych),  Centrum Onkologii, Instytutu Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka, Instytutu Gospodarki Światowej i Stosunków Międzynarodowych Rosyjskiej, Rady Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu, CAMK PAN, Tygodnika Polityka, oraz praktycy: doradca ekonomiczny prezydenta RP, główny negocjator Polski po przystąpieniu do UE czy sędzia trybunału w Strasburgu.

Nie musicie dziękować za ból głowy, po prostu weźcie udział w festiwalu – od 21. do 30. września; wstęp na wszystkie wydarzenia – bezpłatny. Uwaga – niektóre z nich wymagają wcześniejszych zapisów!

Program główny: http://www.festiwalnauki.edu.pl/sites/default/files/programFN_2012.pdf

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


siedem − = 4

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 325 598 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony