Jestes tutaj: Home » WYDARZENIA » Świat » Senkaku czy Diaoyu? – bój o 5,5 km²

Senkaku czy Diaoyu? – bój o 5,5 km²

Dokładnie 5,49 km², na które składa się osiem bezludnych wysepek  na Morzu Wschodniochińskim. Historia pokazuje, że skałki zmieniały właściciela, w zależności od sytuacji politycznej – dlatego trudno stwierdzić czy są bardziej japońskie czy chińskie, a może tajwańskie? 

Jedno jest pewne: to sprawa honoru. A że honor to wartość nadrzędna kultury Dalekiego Wschodu, Japonia i Chiny zaczynają od dyplomatycznych upomnień, ale w miarę rozwijania się problemu nie wykluczają odkurzenia katan i mieczy. To z kolei niezwykle niepokoi związane z Japonią sojuszem USA, zwłaszcza, że ma już dość problemów z drugim ognistokrwistym przyjacielem, Izraelem… Tak więc Amerykanie pracowicie uspokajają Japończyków i, pomimo groźnych powarkiwań przedstawicieli jednej i drugiej strony konfliktu oraz zawirowań społecznych, nie tracą nadziei – w końcu opanowanie również wpisuje się w tradycję wyspiarzy. Może pomoże.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


dziewięć × = 81

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 326 163 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony