Jestes tutaj: Home » WYDARZENIA » Polska » Boska cząsteczka na Hożej – raport z warszawskiego wykładu dyrektora CERN

Boska cząsteczka na Hożej – raport z warszawskiego wykładu dyrektora CERN

Prof. Sergio Bertolucci to gość niecodzienny. Jego czwartkowy wykład przy Hożej 69 można porównać do wizyty św. Mikołaja – po pierwsze profesor udowodnił, że istnieje; po drugie wzbudził zapewne podobny wybuch entuzjazmu i, przede wszystkim, zainspirował słuchaczy do pozbycia się kompleksów w trakcie szukania odpowiedzi na najtrudniejsze pytania, jakie zadał sobie człowiek.

To nie jest laboratorium czyjeś, jakiegoś państwa. Jest zarówno moje – Włocha, jak i wasze –Polaków – mowa oczywiście o laboratorium Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN, gdzie profesor Bertolucci pełni funkcję dyrektora naukowego.

Powstałe w 1954 r. największe centrum fizyki cząstek na świecie bada, z czego zbudowana jest materia i jakie siły ją utrzymują. Położenie ośrodka na granicy Szwajcarii i Francji, w pobliżu Genewy, ma wymiar symboliczny dla międzynarodowej współpracy – CERN gromadzi bowiem naukowców ponad osiemdziesięciu narodowości, różnych kultur i religii. Wielomiesięczne doświadczenia wykonywane na urządzeniach wielkości domów mają najczęściej przełamać kolejną barierę ludzkiego poznania; ich produktami ubocznymi są wynalazki wykorzystywane następnie w elektronice, medycynie czy informatyce. Za sztandarowy przykład służy światowa pajęczyna WWW – stworzona z myślą o ułatwieniu wymiany informacji pomiędzy fizykami…

Audytorium zgromadzonego w Sali Dużej Doświadczalnej Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego nie zadręczano jednak historią CERN-u. Profesor Bertolucci mówił o jak najbardziej współczesnym projekcie, którego realizację określił mianem trudniejszej od lotu na Księżyc, a którego możliwości zdążyły przyciągnąć w okolice Genewy prawie siedem tysięcy fizyków cząsteczek. Budowa największej maszyny świata pochłonęła 4,6 miliardów CHF (ponad 15,5 miliardów złotych), mieszczący ją tunel ma 27 km długości i w całości położony jest pod ziemią. Wielki Zderzacz Hadronów (Large Hadron Collider, LHC) był niewątpliwie wielką inwestycją. Co ciekawe, jeśli przypuszczenia fizyków CERN są trafne, okaże się, że już po niespełna czterech latach od pierwszego uruchomienia – włączając 14 miesięcy awarii – akcelerator spełnił jedno ze swoich kluczowych zadań, tj. odkrył istnienie przewidzianej w Modelu Standardowym boskiej cząsteczki – bozonu Higgsa. I rozpalił wyobraźnię milionów sympatyków fizyki cząsteczkowej na całym świecie.

Silny związek eksperymentów CERN-u z rozwojem profesor podkreślił już na wstępie wykładu zatytułowanego Wielkie infrastruktury badawcze akceleratorem nauki i technologii. Jednocześnie zachęcił Polaków do korzystania z dobrodziejstw międzynarodowej współpracy w dziedzinie nauki. Na niewątpliwym medium podobnego działania wyrasta Narodowe Centrum Badań Jądrowych – ośrodek młody, bo pod tą nazwą powołany do życia zaledwie rok temu, ale wsparty ponad pięćdziesięcioletnią historią instytutów wchodzących w jego skład. Właśnie z obchodami rocznicy powstania NCBJ związana była wizyta profesora Bertolucciego w Polsce – dyskutowano nie tyle o Genewie, ile możliwościach Świerku (dzielnica Otwocka, 31 km od centrum Warszawy). Zaś możliwości są ogromne, wystarczy ambitne plany wesprzeć rzetelną pracą, a odpowiedzi na odwieczne pytania staną się proste… jak czasoprzestrzeń.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


+ trzy = 9

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 325 137 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony