Jestes tutaj: Home » LITERATURA » Wymierający gatunek: Poezja

Wymierający gatunek: Poezja

Kierując się się powiedzeniem, że nie grzechem jest pisać wiersze, a je publikować wkładamy swoje do szuflady, a cudzych nie czytamy. Bo, po co? Przecież poezji już się nie czyta.

Mówi się, że tylko człowiek wrażliwy może ją zrozumieć. W takim razie, wrażliwcy też są na wyginięciu. Tylko Dinozaury albo głupcy publikują wiersze. Ale czy to prawda?  Czy na prawdę tak mało ludzi decyduje się czytać poezję. Ostatni tomik wierszy Wisławy Szymborskiej, który zawiera tylko trzynaście utworów sprzedawał się, co dziwne patrząc na teorię jaką założyli współcześni ludzie,  jak świeże bułeczki. „Wystarczy” pokazuje idealny proces twórczy poetki. Znajdują się tam niedokończone wiersze, a wszytko opatrzone komentarzem Ryszarda Krynickiego. W wierszach Szymborska umieściła wiele wątków osobistych, które fenomenalnie zmieniają się w wątki ogólne. W utworze „Do własnego wiersza” , autorka pisze żartobliwie o sowim utworze. W najlepszym razie będziesz, mój wierszu, uważnie czytany, komentowany i zapamiętany. W gorszym przypadku tylko przeczytany. Już niedługo ukaże się tomik „Wystarczy” wraz z płytą. Więc może jeśli już nie czytać to warto chociaż posłuchać i ochronić wymierający gatunek.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


trzy × 2 =

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 325 103 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony