Jestes tutaj: Home » WYDARZENIA » Polska » Karuzela pełna emocji

Karuzela pełna emocji

Świnoujście, morze, plaża, gwiazdy i życie – takimi słowami można opisać wyjątkowe wydarzenie, które co roku odbywa się w nadmorskiej miejscowości – Świnoujście. W tym roku Festiwal Karuzela Cooltury odbywał się od 20 do 22 lipca. Każde spotkanie dotyczyło tematu z życia, tematu, który dotyka każdego człowieka a publiczność nie zawiodła. Były tysiące chętnych!

Co roku imprezie tej towarzyszy inny temat i przesłanie. W 2009 roku były to strategie życia, 2010 – realne-wirtualne, w 2011  roku – przemiany. W tym roku organizatorzy wyznaczyli  natomiast temat: ciało-dusza. W tym kontekście goście rozmawiali o polityce, kapitalizmie, estetyce, jedzeniu, winie, ciele fizycznym i narodowym, duszy, sporcie, religii, marketingu, kryzysie, psychologii, podróżach, filozofii, pomocy innym oraz o wielu innych tematach i dziedzinach z życia człowieka. Ideą każdej Karuzeli jest to, aby skłonić przybyłych gości, a wraz z nimi publiczność, do krytycznego przyjrzenia się otaczającej rzeczywistości, procesom społecznym, światowym trendom, kulturze, polityce, życiu każdego człowieka.

Podczas tegorocznej Karuzeli Cooltury odbyło sie ponad 150 wydarzeń: spotkań autorskich, dyskusji, spektakli, koncertów i wykładów. Do najciekawszych można zaliczyć na pewno dyskusje pt: „Kulinaria czyli problem głodu”. Gośćmi Agaty Młynarskiej, która prowadziła dyskusje byli: Dominika Kulczyk-Lubomirska, Sebastian Mikosz, Henryka Krzywonos, Wonna I de Jong i  Siostra Rafaela.

– Nie najlepiej świadczy o współczesnej cywilizacji fakt, że nie potrafimy sobie poradzić z problemem głodu na świecie. Znaczna część pomocy ginie w odmętach biurokracji. Albo jeszcze gorzej – jest rozkradana przez grupy przestępcze w biednych krajach. Dyskusja o tym, że zamiast ryby lepiej dawać wędkę chyba nie ma już sensu. Może potrzebny jest czynnik, który doda potrzebującym skrzydeł, by mogli zacząć radzić sobie sami?- właśnie nad tym rozmawialiśmy– mówi Agata Młynarska.

Ciekawym spotkaniem-warsztatem był również panel pt ” Nasza bieda”, który również prowadziła Agata Młynarska a gośćmi byli i o biedzie rozmawiały działaczki społeczne: Halina Janowska i Henryka Krzywonos. Wyjątkowe było również spotkanie pt: „Marzenie i tajemnice”. Było to spotkanie z gościem honorowym Festiwalu – Danutą Wałęsa, któremu towarzyszyła promocji jej książki. Rozmowę z byłą pierwsza Damą poprowadziła Alicja Resich Modlińska.

Dla rodziców, szukających chwili wytchnienia, i dzieci, spragnionych coraz to nowych wrażeń, przez całą impreze otwarta była strefa dzieci i młodzieży, w której przez cały czas odbywały się atrakcje dla najmłodszych. Przez całe trzy dni, od rana do wieczora, otwarty był namiot Centrum Nauki Kopernik, LNG dla Wszystkich, Mały Inżynier, Namiot Dzieci i Młodzieży, który działał pod batutą Doroty Zawadzkiej i Oli Kwaśniewskiej oraz spotkania z ciekawymi ludźmi, bajki, gry i zabawy. W tym roku warsztaty aktorskie dla dzieci poprowadził Artur Barciś, dziennikarskie dla młodzieży Piotr Kraśko, plastyczne – Hanna Bakuła. O psychologii rozmawiała z dziećmi Katarzyna Kwiatkowska i Tomasz Kammel, o „Przesądach i przysłówkach” prof. Jerzy Bralczyk i Hanna Bakuła, działanie przedmiotów codziennego użytku wyjaśnił Radosław Brzózka, „Bajkę z rysunkiem” przedstawił Henryk Sawka, „Wyspę skarbów” Bogusław Wołoszański a o prawach dziecka dzieci rozmawiały z Henryką Krzywonos.

Najbardziej niezwykłym spośród wszystkich wydarzeń Karuzeli Cooltury była akcja specjalna „Konfesjonały”,która stanowiła klucz do zrozumienia idei Karuzeli Cooltury. Usadzeni w konfesjonałach goście – w roli „spowiedników” – wysłuchali nieraz bardzo szczerych i intymnych historii opowiadanych im przez uczestników i widzów Karuzeli. Do konfesjonału mógł podejść każdy, kto chciał podzielić się z wybraną przez siebie osobą sprawami, które go nurtują, cieszą, smucą, ciekawią.
– Podczas tego wydarzenia zacierają się różnice między uczestnikami, okazuje się, że wszyscy mamy podobne problemy i radości. Nie ma już Gwiazd i widzów, są po prostu ludzie. I ich doświadczenia – powiedziała Henryka Krzywonos.

W tym roku w konfesjonałach zasiedli: Krzysztof Zanussi, Janusz Gajos, Henryka Krzywonos, Dorota Zawadzka, Artur Barciś, Ola Kwaśniewska i Danuta Wałęsa.

Podczas Karuzeli Cooltury nie tylko dzieci i młodzież mogły się czegoś nauczyć ale i dorośli.  Warsztaty o sztuce prezentacji poprowadził Tomasz Kammel, o spójności mowy i ciała – prof. Jerzy Bralczyk, o bioenergoterapii – Jurij Mokriszczew, dr Piotr Włodarczyk wprowadził w świat 7 nawyków zdrowego życia, czyli jak w pełni szczęścia dotrzeć do 90-tki, zabawy z dykcją dla dorosłych poprowadził Artur Barciś, zaś o egzorcyzmach opowiedział ksiądz Michał Olszewski.

Publiczność, mieszkańcy Świnoujścia i wczasowicze mogli się również przekonać co łączy aktora Janusza Gajosa, bpa Tadeusza Pieronka i prezesa Bogusława Kotta? Pasja fotografowania oraz fakt, że zaprezentowali ją razem na wystawie pt. „Po co im to?”, która towarzyszyła Karuzeli Cooltury. Odbył sie także konkurs kulinarny gdzie Gwiazdy w parach:  Ola Kwaśniewska i Kasia Kwiatkowska, Tomasz Zubilewicz i Ewa Kasprzyk, Tomasz Jacyków i Klaudia Carlos oraz Hanna Bakuła i Agata Młynarska w ciągu 30 minut musiały przygotować z 30 składników dowolne danie główne i deser. I to właśnie ta ostatnia para H. Bakuła i Agata Młynarska wygrały! Zaskoczyły publiczność oraz jury w składzie: Bp Tadeusz Pieronek, Janusz Żmurkiewicz i Danuta Wałęsa, swoja potrawka z kurczaka oraz pysznym deserem truskawkowym! Gratulujemy! Aktorzy: Joanna Szczepkowska, Janusz Gajos oraz wielu innych wspominali na specjalnie zorganizowanym spotkaniu zamarłego Andrzeja Łapickeigo.

–  Kiedy kilka lat temu wymyśliliśmy Karuzelę Cooltury, liczyliśmy na cud. I cud się zdarzył – mówi Michał Chaciński z rady programowej Karuzeli. – Nasz pomysł na połączenie kultury masowej z ważnymi tematami i inteligentnymi gośćmi zadziałał. Na kilka dni Świnoujście zmienia się w pole debety o poważnych (choć niekoniecznie śmiertelnie poważnych) problemach życiowych i cywilizacyjnych, gdzie zaproszony jest każdy. Od tańczącego celebryty, po profesora filozofii, szefa giełdy papierów wartościowych, scenarzystkę telenowel, polityka, biskupa czy prezesa telewizji. Udowodniliśmy, że ludzie tak różni potrafią znaleźć wspólny język, nie rezygnując z wysokiego poziomu merytorycznej dyskusji.– dodaje M. Chacinski

Przez wszystkie trzy dni chętni mogli nabyć ksiazki gwiazd a same Gwiazdy nie odmawiały rozmów, autografów i wspólnych zdjęć.

Karuzela Cooltury to główne przedsięwzięcie Fundacji Centrum Twórczości Narodowej (www.ctn.org.pl). Pomysłodawcami Karuzeli są Krzysztof Zanussi, wiceprzewodniczący Rady Fundacji CTN i Marek Ratajczak, jej prezes. Radę programową Karuzeli Cooltury tworzą: Jacek Santorski, Michał Chaciński, Waldemar Malicki, Beata Pawlikowska, o. Maciej Zięba, Dominika Kulczyk-Lubomirska, Sebastian Mikosz. Współorganizatorem jest Miasto Świnoujście. Kolejna, jubileuszowa piąta edycja już za rok w wakacje 2013. Informacje i szczegóły na www.karozelacooltury.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


osiem − = 6

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 324 808 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony