Jestes tutaj: Home » WYDARZENIA » Świat » Czy Zgromadzenie Ogólne ONZ potępi Assada?

Czy Zgromadzenie Ogólne ONZ potępi Assada?

Kraje arabskie opowiadają się za natychmiastowym ustąpieniem prezydenta Syrii Baszara al-Assada, wycofaniem wiernych mu sił zbrojnych do koszar oraz przekazaniem władzy w państwie w ręce rządu tymczasowego.

Nie jest to jednak proste. Rada Bezpieczeństwa ONZ już trzykrotnie miała związane ręce – jakiekolwiek próby wprowadzenia sankcji wobec reżimu spotykały się z protestem Moskwy lub Pekinu. Zarówno Rosja jak i Chiny są stałymi członkami RB, dlatego zgłoszone przez nie weto uniemożliwia uchwalenie rezolucji. Przeciwnikom Assada pozostaje jedynie działanie w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ, gdzie nie istnieje prawo weta, a głosowanie przeprowadza się zwykłą większością głosów. Taka rezolucja miałaby jednak jedynie symboliczny wymiar – do przedsięwzięcia poważnych działań niezbędna jest zgoda RB i koło się zamyka.

Niemniej Arabia Saudyjska, Egipt i Bahrajn nie ustają w staraniach o choćby minimalne przełamanie milczącej postawy państw świata – znaku zgody na model państwa uderzający w ludzką godność.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


trzy + = 7

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 326 166 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony