Jestes tutaj: Home » MISZ MASZ » Kącik młodego dziennikarza » Ecce femina! – Rania Al-Abdullah

Ecce femina! – Rania Al-Abdullah

Współczesna Szeherezada nosi szpilki i suknie od Oldfielda, jedną ręką obsługuje kanał na Youtube, a drugą planuje przemówienie z okazji szczytu w Davos. Później rozmowa z Billem Clintonem albo telefon do przyjaciela, Bono. A w głowie ciągle czwórka dzieci, nota bene, książąt Jordanii.

W jej żyłach nie ma ani grama błękitnej krwi. Nie mówi o palestyńskim rodowodzie, ale o starożytnych przodkach, reprezentantach wielkiej cywilizacji. Płynna angielszczyzna, wyważone słowa, żadnych banałów – całość w oprawie dyskretnego makijażu sarnich oczu i uśmiechu wyciskającego dołki w policzkach. Długo przygotowuje się do wyjścia przed kamery, wszystkie przemówienia wygłasza z pamięci. Jest świadoma zarówno tego, ilu wrogów przysparza sobie coraz odważniejszymi żądaniami reform, jak i tego, że żaden z islamskich konserwatystów nie skrytykuje otwarcie polityki pary królewskiej – może i Jordania jest monarchią konstytucyjną, ale więzienne cele wciąż dysponują świeżą pościelą, w sam raz dla zbyt odważnych dziennikarzy.

Gdyby nie wykształcenie, byłabym nikim… 

Przed przyjęciem, na którym została wypatrzona przez księcia, Rania zdążyła ukończyć ekonomię na amerykańskim uniwersytecie w Kairze i zastosować teorię w Citibanku oraz Apple. W pałacu zjawiła się właśnie na prośbę koleżanki z pracy. Wszystko potoczyło się bardzo szybko – jak to w baśniach bywa – trafiony strzałą Amora książę Abdullah pięć miesięcy później mógł już nazywać ją swoją żoną.

Abdullaha i Ranię, oprócz płomiennego uczucia, łączyło jeszcze jedno – żadne z nich nie było przygotowywane do objęcia tronu. Rania, jako córka lekarza z prowincji, miała raczej niewielkie szanse na jakikolwiek tytuł. Abdullah został zaś spisany na straty przez własnego ojca – mimo, że był jego pierworodnym, hulaszcza natura odebrała mu zaufanie Husajna I, który obdarował przywilejami młodszego syna, Hassana. Schorowany król zmienił porządek dziedziczenia dopiero na kilka miesięcy przed śmiercią, i tak, w 1999 roku, Abdullah objął tron, a Rania została tym samym najmłodszą królową świata – zdaniem wielu, również najpiękniejszą i najbardziej energiczną reprezentantką muzułmanek XXI wieku.

Religia została zmanipulowana przez ekstremistów, którzy wykorzystali ją dla swych celów… 

Ruch feministyczny w krajach islamskich zaznaczył się wyraźniej w końcu dwudziestego stulecia. Rania wyczuła nastroje społeczne i, jako specjalistka od marketingu, potrafiła obrać właściwy kierunek działań. Działając na kilku frontach, w krótkim czasie zdołała zostać rozpoznawaną na sześciu kontynentach promotorką „nowej Arabki”, która zmieniła obraz ludzi islamu w oczach całego świata. Zaczęło się od lokalnych przedsięwzięć jak polityka dofinansowania edukacji kobiet, pomoc ofiarom przemocy domowej czy wzmocnienie sieci szpitali, tuż za nimi przyszły: tytuł adwokata UNICEF, miejsce w radzie Światowego Forum Gospodarczego oraz budowa centrum Al-Aman – a to i tak tylko kilka haseł wchodzących w skład długiej listy sukcesów królowej. W toku jest sprawa zniesienia prawa mężczyzn do popełnienia honorowego morderstwa na swojej żonie; konserwatyści nieustannie blokują postulaty Rani. Ta jednak zapowiada walkę tak długą, jak tylko będzie trzeba. Kto jak kto, ale ona nie przywykła do porażek. Jak na razie, ostatnie słowo opowieści z Baśni tysiąca i jednej nocy nie zostało wypowiedziane.

Więcej:

http://www.youtube.com/user/QueenRania

http://www.queenrania.jo/

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


× 5 = pięć

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 326 277 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony