Jestes tutaj: Home » MISZ MASZ » Kącik młodego dziennikarza » Wakacje – dla zwierząt bywają koszmarem

Wakacje – dla zwierząt bywają koszmarem

Wakacje to długo wyczekiwany okres przez większość ludzi – są bowiem czasem odpoczynku, regeneracji sił i przede wszystkim dają większą swobodę na liczne wyjazdy. Wraz z ich nadejściem pojawia się jednak dramat wielu zwierząt, stających się w jednej chwili niepotrzebnym przedmiotem, który trzeba wyrzucić… 

Takie incydenty mają miejsce przez cały rok, lecz według wielu fundacji na rzecz zwierząt, to właśnie w wakacje i w czasie poświątecznym pojawia się najwięcej zgłoszeń o porzuceniach – przeważnie bardzo okrutnych i trudnych do wyobrażenia.

Ludzie w wielu przypadkach biorąc pod swój dach czworonoga kierują się impulsem, nie zdając sobie sprawy z tego jakie ich czekają obowiązki oraz fakt, że będą tak naprawdę odpowiedzialni za żywą istotę. Na początku zawsze jest wielka radość i wywiązywanie się z tychże kwestii, bywa jednak tak, że po pewnym czasie cała ta ekscytacja opada – zwierzę staje się coraz mniej ważne i tym samym zaczyna przeszkadzać w codziennym życiu oraz planach. Część z tych przypadków wykazuje się inwencją i szuka nowego domu dla pupila, inna zaś podejmuje drastyczne kroki,

Zazwyczaj od początku czerwca, każdego roku, możemy się zetknąć niemal codziennie z informacją o porzuconych zwierzętach. Cała ta drastyczność polega na sposobie w jaki się to robi – kto z nas nie słyszał o wypchniętym psie z jadącego samochodu? Najbardziej bolesne jest to, czworonóg nie wie co się stało i próbuje dogonić swoich właścicieli, często też czeka w tym samym miejscu na ich powrót, który nigdy nie nastąpi. Psy również zostawia się w worku na śmieci bądź przywiązuje się je do drzewa, głęboko w lesie  przez co w rzeczywistości mają bardzo małą szansę przeżycia – wtedy wszystko tak naprawdę zależy od tego czy zostaną przypadkowo znalezione.

Oczywiście to nie jedyne pokazy bestialskiego zachowania człowieka w stosunku nie tylko do psów, ale i kotów. Mimo XXI wieku, jesteśmy świadkami braku ucywilizowania ludzi. A może bardziej w tej kwestii trzeba się skupić na ich uczuciach? Czy w ogóle je mają? Ciężko to sobie wyobrazić, kiedy dowiadujemy się o kolejnym takim czynie. W gruncie rzeczy nieuzasadnionym – przecież jest tyle innych i przede wszystkim ludzkich rozwiązań.

Zatem co zrobić z naszym pupilem gdy wyjeżdżamy na wakacje?

Na samym początku warto pomyśleć nad tym czy można go oddać pod opiekę komuś z naszej rodzimy bądź jakiemuś znajomemu. Prosząc o to z odpowiednim wyprzedzeniem z całą pewnością znajdzie się chętna osoba. Można również wynająć opiekunkę, na przykład do kota, która przychodziłaby mu dawać jedzenie. W Polsce powstaje coraz więcej hoteli dla psów – są one dostępne m.in. w Poznaniu, Krakowie, Warszawie, we Wrocławiu oraz w wielu mniejszych miejscowościach. Jeśli zaś opieka nad czworonogiem nas przerosła – tak jak już wcześniej pisałam – warto poszukać dla niego nowego domu, w którym będzie się czuł dobrze. Trzeba pamiętać, że zwierzę nie jest rzeczą. Tak samo jak my odczuwa głód, pragnienie, ból czy smutek. Jeśli nie jesteśmy w stanie zapewnić mu odpowiednich warunków – nie powinniśmy się na nie decydować.

Fundacje oraz stowarzyszenia zajmujące się ochroną zwierząt apelują o to, by nie być obojętnym na ich krzywdę. Jeśli będziesz świadkiem takich zdarzeń niezwłocznie skontaktuj się z policją, strażą miejska bądź inspekcją weterynaryjną.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


4 × = trzydzieści dwa

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 324 823 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony