Jestes tutaj: Home » slider » Roszady w Birmie

Roszady w Birmie

Rządzona od 1962 roku przez juntę wojskową Birma przechodzi ostatnio delikatne procesy zmian. Zmian kontrolowanych, mających utrzymać wojskowych przy władzy. Po tzw. szafranowej rewolucji z 2007 roku, uwolnieniu liderki opozycji Aung San Suu Kyi w 2010 i wyborze umiarkowanego Thein Seina na prezydenta w 2011 roku, przyszedł czas na wybory uzupełniające, które bez problemu wygrała noblistka. W ostatnich dniach do zmian dochodzi w łonie rządzącego reżimu. Uznawany za twardogłowego wiceprezydent Tin Aung Myint Oo podał się do dymisji z powodów zdrowotnych.

Stawia to parlament wobec konieczności wyboru następcy. W Birmie funkcjonują dwaj wiceprezydenci, a wybierani są przez parlament, w którym większość ma junta. Nazwisko nowego wiceprezydenta poznamy przed 10 lipca.

Zmiany w Birmie nie mają z pewnością charakteru gwałtownego. Nie są także początkiem większych przemian politycznych. Aung San Suu Kyi wygrała wybory uzupełniające, ponieważ nie miało to wpływu na układ sił w kraju – junta nie musiała fałszować wyborów. Reżim kontroluje sytuację, wychodząc z praktycznego założenia, że lepsza opozycja w parlamencie, niż na ulicy.

Czy sytuacja w Birmie może się zmienić? Ciężko jest przewidywać – być może przełom nastąpi podczas kolejnych wyborów. Jednak ewentualne odsunięcie wojskowych od władzy nie zamyka sprawy – armia ma to do siebie, że niechętnie oddaje władzę. Birma dodatkowo jest jednym z najbardziej skorumpowanych państw świata, a to dopiero początek listy problemów tego kraju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


4 + = trzynaście

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 325 560 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony