Jestes tutaj: Home » LITERATURA » Endal – pies, który odmienił los człowieka

Endal – pies, który odmienił los człowieka

Towarzyszą ludziom przez lata, zarówno w tych dobrych chwilach jak i tych złych. Nie oceniają i nigdy się na nic nie skarżą. Zamiast tego uczą miłości, pokory oraz szacunku, przy czym są nam całkowicie oddane nie oczekując niczego w zamian. Jednak czy pies, najlepszy przyjaciel człowieka, może uratować czyjeś życie i przywrócić wiarę w sens istnienia?

O tym przekonał się Allen Parton – bohater i zarazem autor książki pt.”Endal”. Do jej przeczytania w pierwszej kolejności skłoniło mnie zdjęcie na okładce przedstawiające uroczego labradora ze spojrzeniem sugerującym, że muszę to przeczytać – zaś w drugiej – informacja o autentyczności wydarzeń. Powieść należy do serii Niesamowitych Historii – czy faktycznie taka jest?

Akcja rozpoczyna się w momencie kiedy Allen odzyskuje przytomność w szpitalu – nie wie jednak dlaczego się tam znajduje, nie pamięta nazwy swojego statku, na którym jeszcze niedawno służył w Zatoce Perskiej i tego ile ma lat. Szybko okazuje się, że również sobie nie przypomina swojej żony i dzieci. Nie może też chodzić ani mówić – uraz głowy i utrata pamięci spowodowane wypadkiem zniszczyły całe jego życie. Po powrocie do domu, Allen z  czasem coraz bardziej się załamuje – ciężko mu się pogodzić ze swoją niepełnosprawnością, co za tym idzie, z faktem że już nigdy nie będzie mógł wykonywać zawodu. Przy tym wszystkim nie pomaga ani rehabilitacja, ani psychoterapia. Lekarze nie wiedzą jak mu pomóc, a żona w końcu chce rozwodu ponieważ coraz trudniej jest jej znieść ciągłe humory i pretensje Allena – to nie był ten sam człowiek za którego wyszła. Kiedy po kilku latach dochodzi do najgorszego – pojawia się nadzieja o imieniu Endal, w skórze szczeniaka rasy labrador, który człapiąc pierwszy raz w stronę zrujnowanego mężczyzny, doskonale wie, że musi coś  z tym zrobić.

Tak naprawdę lektura jest napisana przez dwie osoby – Allena oraz jego żonę, Sandrę – dzięki takiemu rozwiązaniu poznajemy z różnej perspektywy rozwój sytuacji i przede wszystkim uczucia, których tutaj nie mało. Z jednej strony widzimy rozgoryczoną kobietę, tęskniącą za swoim kochającym mężem, z drugiej zaś mężczyznę, który przez uraz głowy stał się zobojętniały, do tego nie wiedział co to są uczucia i tym samym nie rozumiał o co właściwie chodzi jego żonie. Przyznam szczerze, że na początku czytania trochę mnie to zniechęciło – zadawałam sobie pytanie ileż można narzekać – ponadto dużo opisów dotyczy zawodu Allena co dla niektórych może być nieciekawe. Jednak przerzucając kolejne strony człowiek zaczyna sobie uzmysławiać dlaczego pewne zachowania miały miejsce. Allen przez wypadek stracił praktycznie wszystko co kochał: rodzinę, która w jednej chwili zaczęła być mu obca oraz możliwość wypraw w morze na które wyruszał odkąd skończył szkołę. Stracił również zdolność chodzenia – to było dla niego największym ciosem. Trudno się więc dziwić takiemu podejściu do świata i swojej osoby. Mimo tego w pewnym momencie zaczęłam wątpić czy autor uraczy mnie jakąś rewolucyjną zmianą i wtedy pojawił się pies. W gruncie rzeczy można było przypuszczać, że stanie się to w taki, a nie inny sposób, aczkolwiek najbardziej zaskoczyło mnie samo zachowanie tego pociesznego czworonoga, nie mówiąc już o reakcji Allena. Nie będę zdradzać jednak szczegółów spotkania – w każdym razie z całą stanowczością mogę stwierdzić, że od tej pory Endal stał się moim ulubieńcem – nie tylko dlatego, że pokazał swój spryt, ale także przez jego wyjątkowy charakter, dzięki któremu odnajdujemy miłość, szacunek i oddanie – bez względu na wszystko.

Na rynku jest wiele książek, które opowiadają o psich losach lub losach ich właścicieli. W niektórych czworonogi są narratorem, w innych biorą się nie wiadomo skąd i właściwie też nie wiemy jaką rolę odgrywają. Do tej pory przeczytałam kilka tego typu powieści, lecz zawsze po wszystkim czułam pewien niedosyt i szczerze powiedziawszy z biegiem dni zapominałam o danej pozycji. W przypadku „Endala” było inaczej.

Historia bez dwóch zdań zasługuje na miano niesamowitych. Przede wszystkim dlatego, że jest inna niż wszystkie. Nie ma tutaj mowy o górnolotnej fabule opierającej się tylko i wyłącznie na sprawach związanych z psem, choć oczywiście odgrywa on bardzo ważną rolę – jeśli nie najważniejszą. Ponadto dzięki tej powieści mamy możliwość dostrzec wiele kwestii, których wcześniej nie dostrzegaliśmy choć wbrew pozorom dotyczą one wielu wielu z nas.

Polecam każdemu tą piękną i wzruszającą historię, która poruszyła cały świat!

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


osiem − = 1

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 324 817 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony