Jestes tutaj: Home » slider » Były prezydent pod lupą prokuratury

Były prezydent pod lupą prokuratury

Po majowej porażce w wyborach prezydenckich można było przypuszczać, że brak reelekcji to największy problem Nicolasa Sakrozego. Okazuje się, że jednak nie. Jak informuje agencja Associated Press, we wtorek, tj. dzisiaj, francuscy śledczy przeszukali mieszkanie i biuro byłego prezydenta. Czyżby „Sarko” zdążył popełnić jakieś przestępstwo od czasu wygaśnięcia immunitetu? Skądże. Chodzi o kampanię wyborczą z 2007 roku, a konkretnie o jej finansowanie przez spadkobierczynię firmy L’Oreal – Liliane Bettencourt.

Sprawa rozpoczęła się w 2010 roku, przy okazji sporów toczonych o spadek w rodzinie wymienionej Liliane Bettencourt. W toku prowadzonego postępowania wyszło na jaw, że miała ona wręczyć skarbnikowi partii UMP (Unia na Rzecz Ruchu Ludowego) 50 00 euro, co o wiele przekracza ustawowy limit 4 600 euro. Były prezydent stanowczo zaprzecza jakimkolwiek oskarżeniom.

Sprawa nielegalnego finansowania kampanii prezydenckiej ponownie wywołała także temat wolności słowa. Doszło nawet do tego, że dziennik „Le Monde” wytoczył urzędnikom Sarkozemu sprawę o używanie kontrwywiadu w celach ustalania źródeł przecieku w śledztwie.

Sprawa Sarkozego nie jest pierwszą w łonie gaullistowskiej partii. W 2004 roku za machlojki finansowe skazany został Alain Juppé (obecny minister spraw zagranicznych Francji, wcześniej premier), a w 2011 roku sąd wydał wyrok na prezydenta Jacquesa Chiraca, skazując go na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu za przekręty finansowe z czasów, gdy był on merem Paryża.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


+ 7 = szesnaście

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 326 166 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony