Jestes tutaj: Home » WYDARZENIA » Polska » Święto Marynarki Wojennej

Święto Marynarki Wojennej

Uroczystym podniesieniem wielkiej gali banderowej na okrętach, w niedzielę 24 czerwca, rozpoczęto finał obchodów Dnia Morza i jednocześnie Święta Marynarki Wojennej (MW).

Obchody odbywają się już od przeszło 80 lat i łączą się z historią polskiej obecności na Bałyku. Mają na celu upamiętnienie historii i tradycji polskich sił morskich. Z tej okazji dla społeczeństwa zostało przygotowane wiele atrakcji.

Uroczystości rozpoczęły się już w piątek, 22 czerwca. Dwa miejsca w Gdyni otrzymały imiona dowódców MW – Bogumiła Nowotnego, pierwszego dowódcy MW po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku (rondo przy ul. Zielonej i Bosmańskiej), oraz admirała Romualda Wagi, dowódcy MW w latach 1989-1996 (ulicy przy Porcie Wojennym w Gdyni Oksywiu).

W sobotę, 23 czerwca, otwarta została wystawa fotograficzna poświęcona MW. Odsłonięta została również tablica upamiętniająca współpracę kanadyjskiego okrętu HMCS „Haida” i polskiego ORP „Błyskawica”.  W godzinach popołudniowych, wszyscy chętni, mieli okazję do wejścia na podkład niszczyciela min ORP „Flaming”, który zacumował przy molo za ORP „Błyskawica”. Na koniec dnia zebrani przed Akwarium Gdyńskim, wysłuchali koncertu orkiestr wojskowych.

Ostatniego dnia obchodów, który przydał na 24 czerwca i połączył się z finałem obchodów Dnia Morza, odprawione zostało nabożeństwo w intencji  MW, w Kościele Marynarki Wojennej w Gdyni. Tego dnia chętni mieli jeszcze okazję wziąć udział w paradzie orkiestr wojskowych, uroczystej zmianie warty, po której nastąpiły wystrzały armatnie z niszczyciela ORP „Błyskawica”, oraz wysłuchaniu Hymnu do Bałtyku, odegranego przed siedem orkiestr wojskowych oraz defilady Kompanii i Orkiestry Reprezentacyjnej MW.

W niedzielnych uroczystościach wziął udział m.in. prezydent Bronisław Komorowski.  Swoją wizytę rozpoczął od spotkania na pokładzie historycznego niszczyciela ORP „Błyskawica”  z kierownictwem resortu Obrony Narodowej, Sztabu Generalnego Wojsk Polskich i Marynarki Wojennej.

„Jest takie piękne zdanie, słynne i lakoniczne, które pobudza wyobraźnię każdego Polaka, któremu bliskie są sprawy morza – zdanie naczelnika marszałka Józefa Piłsudskiego o powołaniu Marynarki Wojennej. Zaowocowało ono wielkimi dziełami, początkiem budowy marzeń o Polsce nowoczesnej poprzez zdolność wykorzystywania dostępu do morza” – powiedział prezydent na Skwerze Kościuszki.

Prezydent zapowiedział, że Marynarkę Wojenną czeka teraz ambitny, acz skrojony na polskie warunki plan modernizacji. Zadeklarował, że jako zwierzchnik Sił Zbrojnych będzie pilnował, by pieniądze na MW były wydawane efektywnie i aby nie było „pokus zagospodarowywania ich na inne cele”.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


− pięć = 0

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 325 085 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony