Jestes tutaj: Home » MISZ MASZ » Fotografia » Stadionowi chuligani – wystawa malarstwa Jakuba Najbarta

Stadionowi chuligani – wystawa malarstwa Jakuba Najbarta

Jakie mamy wyobrażenia na temat współczesnego kibica czy też popularniej kibola? Obowiązkowy dres, ogolona czaszka, tatuaże i groźne spojrzenie…

Doktorant Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych – Jakub Najbart jest autorem niecodziennej wystawy poświęconej współczesnemu portretowi polskich chuliganów. Jego wyobrażenia w postaci wyjątkowych obrazów pozostają na długo w pamięci odbiorcy. Jest w tym coś fascynującego, a jednocześnie odpychającego,  ale całość porusza umysł i wyobraźnię.

Rozświetlone sztucznym światłem ogolone czaszki. Kibice przedstawieni niczym Święta Trójca, a u ich stóp radiowozy i napis Wisełka wytatuowany na wardze…”

Dzisiejsza sztuka sięga do różnych odniesień i obrazów. Świat meczów i chuliganów oprócz jego brutalności, wulgarności i przemocy ma w sobie pierwiastek piękna. W zimnych światłach halogenów, w rozświetlonym srebrzystym pyłem – kolorze nieba, w magii powiewających flag, w huku petard przeplatającym się z pomrukiem migających radiowozów uwidocznia się pole dla artysty. To gra emocji i kalejdoskop barw. Mecz sam w sobie – ma wiele wspólnego z teatrem. Tutaj także mamy scenę, jak i widownię. Są też aktorzy czyli piłkarze i szalikowcy. Czy można to nazwać sztuką przez duże S… oceńcie sami.

Wystawę Jakuba Najbarta można oglądać w Krakowie w Domu Norymberskim do 13 lipca. Można tu też zobaczyć prace Kathariny Dietlinger także inspirowane stadionami.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


8 × cztery =

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 323 574 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony