Jestes tutaj: Home » MISZ MASZ » Fotografia » Stadionowi chuligani – wystawa malarstwa Jakuba Najbarta

Stadionowi chuligani – wystawa malarstwa Jakuba Najbarta

Jakie mamy wyobrażenia na temat współczesnego kibica czy też popularniej kibola? Obowiązkowy dres, ogolona czaszka, tatuaże i groźne spojrzenie…

Doktorant Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych – Jakub Najbart jest autorem niecodziennej wystawy poświęconej współczesnemu portretowi polskich chuliganów. Jego wyobrażenia w postaci wyjątkowych obrazów pozostają na długo w pamięci odbiorcy. Jest w tym coś fascynującego, a jednocześnie odpychającego,  ale całość porusza umysł i wyobraźnię.

Rozświetlone sztucznym światłem ogolone czaszki. Kibice przedstawieni niczym Święta Trójca, a u ich stóp radiowozy i napis Wisełka wytatuowany na wardze…”

Dzisiejsza sztuka sięga do różnych odniesień i obrazów. Świat meczów i chuliganów oprócz jego brutalności, wulgarności i przemocy ma w sobie pierwiastek piękna. W zimnych światłach halogenów, w rozświetlonym srebrzystym pyłem – kolorze nieba, w magii powiewających flag, w huku petard przeplatającym się z pomrukiem migających radiowozów uwidocznia się pole dla artysty. To gra emocji i kalejdoskop barw. Mecz sam w sobie – ma wiele wspólnego z teatrem. Tutaj także mamy scenę, jak i widownię. Są też aktorzy czyli piłkarze i szalikowcy. Czy można to nazwać sztuką przez duże S… oceńcie sami.

Wystawę Jakuba Najbarta można oglądać w Krakowie w Domu Norymberskim do 13 lipca. Można tu też zobaczyć prace Kathariny Dietlinger także inspirowane stadionami.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


4 × trzy =

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 326 209 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony