Jestes tutaj: Home » WYDARZENIA » Polska » Tańszy gaz dla Polski – zapowiedź obniżki cen gazu przez Gazprom

Tańszy gaz dla Polski – zapowiedź obniżki cen gazu przez Gazprom

Wiceprezes Gazpromu Aleksandr Miedwiediew zapowiedział na dzisiejszej konferencji w Moskwie, że cena gazu dostarczanego przez koncern do Polski zostanie obniżona.

Na pytanie „Rzeczpospolitej”, „dlaczego Polska – trzeci największy klient Gazpromu w Unii wciąż nie dostał zniżki na gaz, podczas, gdy ma ją już wiele krajów” – wiceprezes Gazpromu zapewnił że: „z Polską rzeczywiście mamy spór w arbitrażu, ale to jest procedura normalnego rozstrzygania takich sporów, założona w kontrakcie. Arbitraż nie jest czymś katastrofalnym w stosunkach. Jestem pewny, że zbliżamy się do końca negocjacji i cena będzie skorektowana w kierunku obniżenia. Polski rynek ma swoją specyfikę, ale nie oznacza to żadnej dyskryminacji z naszej strony.”

Przypomnijmy, że w zeszłym roku Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) rozpoczęło negocjację na temat obniżki cen gazu.  Niestety rozmowy z rosyjskim partnerem nie przyniosły wyników, na które PGNiG mógłby się zgodzić. Polska spółka zdecydowała się więc na arbitraż. W listopadzie ubiegłego roku wystosowano do OAO Gazprom i OOO Gazprom Export wniosek o wszczęcie postępowania arbitrażowego przed Trybunałem Arbitrażowym w Sztokholmie. Natomiast w lutym tego roku PGNiG, złożyło wobec tych spółek pozew. Dokument ten dotyczy cen w kontraktach długoterminowych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


cztery − 2 =

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 325 062 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony