Jestes tutaj: Home » MISZ MASZ » Kiedy przyjaźń nabiera toksycznego smaku

Kiedy przyjaźń nabiera toksycznego smaku

Czym jest przyjaźń? Z pewnością jest to jedna z najpiękniejszych relacji międzyludzkich, której mimo pozorów potrzebuje każdy człowiek. Dzięki obecności przyjaciela nie czujemy się osamotnieni. Jesteśmy pewni, że zawsze obok jest ktoś przed kim możemy się całkowicie otworzyć, ktoś, kto poda bezinteresownie pomocną dłoń gdy tylko zajdzie potrzeba. Ale czy zawsze przyjaźń niesie ze sobą coś dobrego?

Każdy związek na początku wydaje się być idealnym spełnieniem, którego zawsze chcieliśmy doświadczyć. W naszym życiu pojawia się osoba, z którą lubimy spędzać czas kształtując przy tym bezgraniczne zaufanie. Zaczynamy opowiadać sobie o wszystkich naszych troskach i wątpliwościach, wylewając niekiedy przy tym łzy, których nie musimy już ukrywać. Równie często rozmawiamy o osiągniętych sukcesach i radosnych chwilach przeżytych każdego dnia. Często jest też tak, że niepotrzebne są żadne słowa byśmy się zrozumiały, cieszymy się z faktu, iż przyjaciółka akceptuje naszą osobę taką jaką jest nie próbując na siłę nic w niej zmieniać.

To wszystko brzmi naprawdę obiecująco, prawda? Taki obrazek rzeczywiście nie musi ulec zniszczeniu. Jednak w niektórych przypadkach z biegiem czasu przyjacielska relacja, w którą tak wierzymy, może nabrać toksycznego smaku i okazać się w porę nie zauważoną pomyłką. W jaki sposób więc rozpoznać sygnały świadczące o toksycznej przyjaźni i czym ona właściwie jest?

Oto  kilka wskazówek, które mogą pomóc w poszukiwaniu tych odpowiedzi.

– Pierwszą oznaką  takiej relacji może być skrzętne ukrywanie przez drugą osobę wszystkiego co jej dotyczy – chroni ona wówczas swoją prywatność, natomiast o tobie chce wiedzieć wszystko, by później odpowiednio wykorzystać ów informację.
– Jeśli po każdym waszym spotkaniu czujesz się wykończona, twój entuzjazm opadł, a do tego pojawiło się rozdrażnienie, najprawdopodobniej jest to kolejny znak.
– Toksyczni przyjaciele mają tendencje do robienia wszystkiego, co by mogło sprawić, że będą w centrum uwagi, ciągle zajmują nas swoją osobą, nigdy zaś nie mają czasu, by wysłuchać naszych problemów, często też ograniczają naszą swobodę izolując nas od innych ludzi. Żyją w przeświadczeniu, że skoro łączy nas bliska więź to wszystko jest wspólne zatem mogą pożyczać dowolne rzeczy bez wcześniejszego pytania.

Wymieniłam tylko niektóre z sygnałów świadczących o nieszczerych intencjach „przyjaciela”. Nie sposób przedstawić tutaj wszystkich ponieważ jest ich bardzo wiele. Warto jednak wspomnieć, że w toksycznej relacji główną rolę gra manipulacja, która ma za zadanie zniwelować ryzyko jakichkolwiek podejrzeń.

Nie ma prostej recepty na rozwiązanie tego problemu. Każdy radzi sobie inaczej ze swoimi emocjami i podejmowaniem decyzji. Na pewno nie zaszkodzi poważna rozmowa. Można wówczas ustalić pewne zasady – powiedzieć co nam się nie podoba i czego oczekujemy. Jeśli nasze działania nie przyniosą skutku, warto się zastanowić nad definitywnym zakończeniem przyjaźni, która zaczyna nas przytłaczać i wyniszczać zamiast pobudzać do życia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


trzy × 7 =

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 326 278 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony