Jestes tutaj: Home » MISZ MASZ » Kącik młodego dziennikarza » Nastoletnie matki, czyli popularne Teen Mom

Nastoletnie matki, czyli popularne Teen Mom

W Polsce co roku około 20 tys. kobiet przed 19 rokiem życia rodzi dzieci. Niektóre dziewczęta macierzyństwo rozpoczynają mając 14-15 lat. Towarzyszy im szok i lęk o przyszłość. Chociaż młodych matek jest coraz więcej, to trudno powiedzieć, że istnieje akceptacja społeczna na wczesne rodzicielstwo.

Nastolatki muszą zazwyczaj zmierzyć się z reakcją szkoły, ale też przyjaciół i rodzin. Bardzo często spotykamy się z zerwaniem więzi osobistej, emocjonalnej między rodziną, a młodą matką. To właśnie w takich chwilach dziewczyny tracą bardzo ważne z punktu widzenia każdego człowieka  poparcie osób najbliższych. Ciąża to w życiu nastolatki wydarzenie zupełnie niespodziewane i nieplanowane. Bardzo dużo tak zwanych „wpadek” jest następstwem zbyt dużej ilości alkoholu lub niewiedzy nastoletnich rodziców. W wielu sytuacjach ciąża staje się przyczyną poważnych zmian w życiu młodej dziewczyny, która nagle musi zmierzyć się z ogromną odpowiedzialnością, niejednokrotnie rezygnując z własnych marzeń… Prawie każdy z nas słyszał o takim przypadku albo wręcz zna dziewczynę, która została mamą w bardzo młodym wieku. Nastoletnie mamy często słyszą komentarze na temat braku odpowiedzialności, a zdecydowanie rzadziej słowa zrozumienia i chęci pomocy. Często dziewczyny są niedojrzałe psychicznie i zagubione, a ich wiedza na temat seksu i konsekwencji współżycia jest nikła lub żadna. Podejmują więc współżycie seksualne nie stosując żadnej antykoncepcji. A przecież wystarczyłoby zwiększenie dostępu do nowoczesnej antykoncepcji. Rozpowszechnianie dostępu do zabezpieczeń przed niechcianą ciążą powinno być codzienną profilaktyką lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Szkoła jako jednostka mająca najlepszy kontakt z młodzieżą powinna również zapewnić im edukację seksualną. W Polsce nie istnieje kompleksowa polityka wobec nastoletnich matek, która umożliwiłaby wspieranie ich w trudnych sytuacjach ekonomiczno-społecznych. Młoda mama z dzieckiem mieszkająca z rodzicami nie jest traktowana jako odrębny, samodzielny podmiot, więc koszty utrzymania córki i jej dziecka państwo przerzuca na rodziców, którzy często sami z trudem wiążą koniec z końcem. Politycy bynajmniej w naszym kraju mało interesują się losem nastoletnich matek. Mało tego, nasz system prorodzinny w ogóle ich nie uwzględnia! Zaszłaś w ciążę? Nie masz skończonych 18 lat? Twoi rodzice nie chcą ci pomóc? Nie masz żadnych praw. Taka niestety jest Polska rzeczywistość. W krajach takich jak Anglia dziewczyna, która znajduje się w takiej sytuacji dostaje co miesiąc pomoc od państwa, zaś mieszkanie komunalne otrzymuje w pierwszej kolejności. MTV ukazało dokument o licealnych ciążach czterech bohaterek. Poszczególne sezony ukazały losy młodych mam i  wyglądu życia nastolatek, które same mają dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


+ 9 = jedenaście

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 325 560 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony