Jestes tutaj: Home » MISZ MASZ » Kącik młodego dziennikarza » Młodzi aktywni – XVIII Sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży

Młodzi aktywni – XVIII Sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży

Jak co roku w dniu 1 czerwca 2012 roku odbyła się XVIII Sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży. Demokracja w szkole i samorządność – to główne zagadnienia tegorocznych obrad Sejmu Dzieci i Młodzieży, który jak co roku zebrał się przy Wiejskiej w Międzynarodowym Dniu Dziecka.

W związku z tym, że obecny rok ogłoszony został przez Sejm rokiem Janusza Korczaka, tematem przewodnim tegorocznego posiedzenia była jedna z głoszonych przez Niego idei, iż – „Nie ma dzieci są ludzie, prawa człowieka zaczynają się od praw dziecka.” Wszyscy posłowie SDiM zostali wyłonieni w drodze konkursu, do którego zgłosiło się w tym roku aż 1600 kandydatów. Uczniowie, ubiegający się o mandat posła, mieli za zadanie przeprowadzić szkolną debatę na temat demokracji w szkole i samorządności. Na podstawie oceny zgłoszonych projektów, zakwalifikowanych zostało 460 uczniów z gimnazjów i szkół średnich. Podziału mandatów dokonano proporcjonalnie do liczby uczniów w województwach. Podczas obrad na sali plenarnej obecni byli m.in. minister edukacji narodowej Krystyna Szumilas, minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak Kamysz oraz rzecznik praw dziecka Marek Michalak. Debata młodzieży na sali plenarnej okazała się równie emocjonująca jak obrady „dorosłego” Sejmu. Młodzi parlamentarzyści zgłosili aż 30 poprawek do procedowanego projektu uchwały. Burzliwe okazały się również same głosowania. W rezultacie SDiM przyjął uchwałę, a posłowie na zakończenie posiedzenia wykonali „meksykańską falę” w geście pojednania.  Następnie, podczas specjalnie zorganizowanego briefingu, młodzi marszałkowie złożyli uchwałę na ręce marszałek Sejmu Ewy Kopacz.  – „Mamy nadzieję, że projekt, który razem przyjęliśmy pomoże wprowadzić zmiany, które poprawią funkcjonowanie wszystkich szkół w Polsce i polskiej oświaty” – mówiła marszałek SDiM Zuzanna Zapotoczna.

Na zakończenie tego wyjątkowego dnia, marszałek Sejmu zapewniła, że podjęta dziś przez młodych posłów uchwała z całą pewnością zostanie przekazana minister edukacji narodowej. – „Chciałabym, aby ten dzień nie pozostał bez echa, czyli będziemy pewnie nad tym dokumentem jako dorośli, bądź to w komisji, bądź to na posiedzeniu Sejmu dyskutować. Wasza dzisiejsza praca nie pójdzie na marne” – zapewniła młodych parlamentarzystów marszałek Kopacz. To właśnie co roku dzięki SDiM do głosu dochodzą młodzi ludzie, którzy chcą pokazać, że Polska młodzież też interesuje się polityką !

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


pięć + 1 =

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 325 649 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony