Jestes tutaj: Home » MISZ MASZ » Kącik młodego dziennikarza » Polskie społeczeństwo i rodzaje grup

Polskie społeczeństwo i rodzaje grup

Z pojęciem społeczeństwo spotykamy się często w audycjach radiowych, programach telewizyjnych, na łamach czasopism oraz na posiedzeniach Sejmu. Społeczeństwami można nazwać wszystkie formy życia zbiorowego, które utrzymują swój byt przez dłuższy czas i co najmniej  przez kilka pokoleń.

Odrębności kulturowe oraz strukturalne są w dzisiejszych czasach mile widziane. To właśnie ludzie twórczy, którzy wnoszą nowe idee, pomysły stają się korzyścią dla innych. Człowiek XXI wieku jest osobowością wytworzoną przez kulturę i strukturę społeczeństwa, w którym przeszedł proces socjalizacji. To właśnie owa forma w odniesieniu metaforycznym jest procesem społecznego „narodzenia się”, gdyż przekształca ona organizm w uczestnika zbiorowości. Ludzie o podobnych usposobieniach wytwarzają więzi o podobnym charakterze. Tworzą tzw. grupę, w której możemy wyróżnić trzy podstawowe „podgrupy”. Pierwszą tzw. podgrupą jest grupa społeczna, którą tworzy więź między minimum dwojgiem ludzi. Pozostałe grupy występujące w społeczeństwie ze względu na liczebność nazywa się mini lub makro grupami. Ogólna zbiorowość ludzi mających świadomość wspólnych wartości, zbliżone poglądy, cele, przekonania ma na celu stworzenie wzajemnych kontaktów oraz utworzenie własnej odrębności w budowaniu grupy. Biorąc pod uwagę sposób powstawania grup, dzielimy je na grupy formalne i nieformalne, a przy zastosowaniu kryterium typu więzi łączących członków grupy na celowe i naturalne. Istnieją jednak grupy społeczne, szczególnie wśród młodzieży, odrzucające wartości i kulturę dominującą w społeczeństwie i z tego powodu nie znajdujące w nim uznania i oparcia. Do tego rodzaju grup zaliczamy na przykład hipisów, którzy oprócz chęci powrotu do natury, charakterystycznego ubioru, często się narkotyzowali. Kolejną odmianą byli gitowcy, którzy dzielili się na git-ludzi oraz frajerów. Wykreowany kult silnego człowieka odznaczał się wrogością wobec innych grup. Skini przejawiali postawy nacjonalistyczne, faszystowskie oraz podtrzymywali kult siły fizycznej i przemocy. Ostatnią grupą z najbardziej charakterystycznych są pankowcy. To oni negując rodzinę, Kościół oraz szkołę prezentowali postawy anarchistyczne kierujące się filozofią braku przyszłości. W teraźniejszości owe grupy tracą poparcie wśród młodzieży. Struktura społeczna uległa zmianom. W Polsce dokonują się także zmiany w strukturze społecznej, ponieważ wiele dotychczasowych grup znika, a na ich miejscu pojawiają się nowe wykreowane poprzez  pokolenie kierujące się aktualnymi trendami i ilością poparcia wśród młodzieży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


− 3 = jeden

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 325 152 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony