Jestes tutaj: Home » slider » „Czas kobiet” w warszawskim Teatrze Polskim

„Czas kobiet” w warszawskim Teatrze Polskim

Już jutro na Scenie Kameralnej Teatru Polskiego premiera niezwykle przejmujacej i bardzo autentycznej sztuki p.t. „Czas Kobiet” w reżyserii Nikołaja Chalezina.

Inspiracją do napisania scenariusza sztuki były prawdziwe historie sześciu kobiet z Białorusi. Scenarzystka Natalia Kalada przeprowadziła szereg wywiadów, zebrała mnóstwo informacji i poparła też scenariusz własnymi doświadczeniami. W efekcie powstała sztuka, która oddaje w całości życie, nastroje i klimat na Białorusi. Dzięki spektaklowi możemy zobaczyć choć namiastkę trudnego życia białoruskich kobiet.

Prywatnie Nikołaj Chalezin i Natalia Kalada są małżeństwem oraz artystami Białoruskiego Wolnego Teatru. Jak wielu artystów zmuszeni zostali opuścić swój kraj. Wyjechali do Anglii. Szykanowani przez władze białoruskie musieli zmagać się z wieloma przeszkodami.

Początkowo premiera planowana była na 2011 rok, ale reżyser ze scenarzystką zdecydowali się na kilka zmian. Postanowili połączyć dwa teksty – „Pokolenie jeans”  i  „Sny”. Rezultatem zmian jest „Czas kobiet”.

„Sztuka posiada dwa wątki„- mówi Adam Biedrzycki, grający w sztuce ojca jednej z głównych bohaterek- „Jeden to wątek ojca i córki, mówiący o ich relacjach podczas wygnania z kraju. Córka nie bardzo może się pogodzić z tym, że straciła znajomych, dom. Drugi wątek to wątek sześciu kobiet, które są samotne, bo ich mężowie albo zginęli albo siedzą w więzieniu. One z kolei rozmawiają ze sobą, mówią o sobie, potrafią nawet dowcipkować, ale nie potrafią zapomnieć o traumie jaka spotkała je na Białorusi”.

Sztuka oparta jest na autentycznych wydarzeniach. Opowiada prawdziwe historie prawdziwych kobiet. Jedną z bohaterek jest Kalada, scenarzystka „Czasu kobiet”. W jej rolę wcieliła się Anna Cieślak- „Gram rolę Nataszy, która napisała scenariusz do sztuki”- mówi aktorka – „Ta sztuka to spotkanie sylwestrowe sześciu kobiet, które dzielą się swoimi wspomnieniami, pragnieniami, takie babskie pogaduchy, które niby donikąd nie zmierzają, ale zmierzają bardzo głęboko”.

W role pozostałych pięciu bohaterek wcieliły się:

Bondarenko – Marta Kurzak, Bogdanowa – Marta Alaborska, Krasowska – Ewa Makomaska, Radina – Lidia Sadowa, Chalip-  Małgorzata Lipman.

Sztukę można oglądać na deskach Sceny Kameralnej Teatru Polskiego od 9 do 17 czerwca. Premierę poprzedzi Forum Dyskusyjne Teatru Polskiego pod tytułem „Być opozycjonistą”.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


osiem × 4 =

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 325 103 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony