Jestes tutaj: Home » SPORT » Euro 2012 – Niemieckie zwyczaje

Euro 2012 – Niemieckie zwyczaje

W ocenie innych narodowości często chcąc nie chcąc wspomagamy się ogólnie przyjętymi stereotypami. Według nich każdy Anglik jest nieco sztywny, poważny i przeważnie rudy, Francuz każdego ranka modnie ubrany biegnie do sklepu po świeżą bagietkę i croissanta, a Holender dwadzieścia cztery godziny na dobę jeździ na rowerze, trzymając między ustami skręta. A co przychodzi nam na myśl, kiedy wyobrazimy sobie Niemca? Punktualny pracoholik, pedantycznie układający ubrania w szafie pod kolor, pod wieczór nie rozstający się z gigantycznym kuflem piwa, najlepiej z wzorowanym na myśliwski kapeluszem na głowie. Właściwie stereotypy o naszych zachodnich sąsiadach są nieco sprzeczne, ale przecież nikt nie bierze ich na poważnie.

 Na pewno nie da się podać jednoznacznej recepty na postępowanie z obywatelem zza zachodniej granicy, ponieważ w Niemczech króluje zasada „jaki land, taka kultura”. Mieszkaniec Berlina z reguły będzie znacząco różnił się od swojego rodaka pochodzącego z malowniczych Bawarskich miasteczek. Właściwie Bawarię (największy pod względem powierzchni kraj związkowy w Niemczech) często wypadałoby uznać za odrębne państwo, tak bardzo różni się w wielu aspektach od reszty kraju.

Co jednak łączy każdego Niemca? Tu nie będzie zaskoczenia – na pewno każdy ceni sobie porządek. Stereotypowa schludność jest tym, czego Niemcy najbardziej przestrzegają, a jednocześnie wymagają od otoczenia. Wszędzie ma się do czynienia z segregacją śmieci. Hausordnung (domowy porządek) można napotkać w każdym domu. Z zasady powierzchnie wspólne w domostwach lśnią czystością zawsze. Podobnie jest z ulicami, przy których znajdują się domy jednorodzinne. Do dzisiaj pamiętam historię, którą opowiadali mi moi rodzice. Kiedy byli jeszcze nowymi mieszkańcami Mittelsinn i w tamtych czasach nie do końca znali niemieckie zwyczaje, przekonali się na własnej skórze, co dla mieszkańców Niemiec, szczególnie obszarów Bawarskich, znaczy porządek. Każdy fragment ulicy przylegający do danego domu musiał być utrzymany w czystości przez jego lokatorów. Pierwszego dnia pod drzwiami moich rodziców stanęła delegacja złożona z sąsiadów oburzonych widokiem, a raczej brakiem widoku kogoś sprzątającego ulicę. Kiedy moja mama postanowiła ową ulicę pozamiatać, napotkała spojrzenia kobiet szorujących bruk na kolanach. To może się wydawać nieco abstrakcyjne, ale pokazuje, jak ważne dla Niemców jest utrzymanie porządku przede wszystkim we wspólnych przestrzeniach. Ale spokojnie, tak mocne dbanie o nawyki spotkać można dzisiaj właściwie tylko na Bawarii i w małych miasteczkach lub wioskach. Duże aglomeracje, zdominowane przez młodych ludzi i obcokrajowców, jak większość państw XXI wieku przestają ślepo podążać za tradycjami. Dlatego też nie musimy obawiać się, że po spotkaniu z Niemcem zostaniemy poproszeni o sprzątniecie ulicy, na której stoimy.

Niemcy zazwyczaj są życzliwi, kiedy również jest się życzliwym dla nich. Na pierwszy rzut oka sprawiają wrażenie osób niedostępnych i nieco aroganckich. Łatwo jednak zmienić ich nastawienie, dzięki odpowiedniemu pierwszemu wrażeniu, jakie możemy stworzyć. Na początek warto wiedzieć, jakie są schematy powitania w Niemczech. Jeśli znamy język niemiecki i w takim też zamierzamy się porozumiewać, warto zwracać się do nowo poznanej osoby per Pan/Pani (Sie). Oczywiście mało prawdopodobne jest, żeby ktoś poczuł się urażony słysząc formę „Ty” (Du), będąc świadomym, że rozmawia się z obcokrajowcem, jednak dobrze jest wziąć pod uwagę, że w Niemczech słowa „przyjaciel” (Freund) używa się w celu określenia tylko najsilniejszych więzi międzyludzkich, a nie jak to ostatnio często ma miejsce w innych krajach do 90% znajomych z widzenia osób. Dlatego najlepiej inicjatywę przejścia na „Ty” zostawić Niemcowi. I znowu tak jak w przypadku dbałości o porządek – kiedy rozmawiają ze sobą młodzi ludzie, logiczne jest, że nie użyją w stosunku do siebie formy Pan/Pani. Mówiąc „dzień dobry”, najlepiej dodać również nazwisko rozmówcy, np. „Guten Tag, Herr Müller”. Niemcy najbardziej szanują osoby, od których bije opanowanie i pewność siebie. Dlatego przy powitaniu, warto mocno uścisnąć rękę, zamiast rzucać się sobie w objęcia lub całować policzki. Jest jeszcze jedna rzecz, której lepiej nie robić. W wielu kulturach azjatyckich opuszcza się wzrok na znak poważania. Niemcy jednak mogą odebrać takie postępowanie negatywnie, odczytując je, jako oznakę słabości. Dlatego kiedy już staniemy oko w oko z zachodnim sąsiadem, najlepiej nie wodzić spojrzeniem po otoczeniu, tylko utrzymywać normalny, pewny kontakt wzrokowy.

Jeśli już mowa o negatywnym postrzeganiu przez Niemców: aby tego uniknąć, trzeba pamiętać o jeszcze kilku dosyć istotnych rzeczach. Mianowicie Niemcy, jak można się domyślić, nade wszystko cenią sobie umiejętność planowania i dysponowania czasem. Dlatego jeśli jesteśmy umówieni na spotkanie, unikajmy spóźnienia. Jeśli stoimy w korku przez pięć minut i nic nie możemy na to poradzić – nic się nie stało. Niemcy bowiem przestrzegają słynnego kwadransa akademickiego, według którego można spóźnić się do 15 minut. Lepiej jednak zadbać o to, aby zjawić się na czas. Kolejną sprawą są tematy rozmów, które można poruszać. Na pewno każdy wiele razy słyszał dosyć ironiczne „Nie rozmawia się z Niemcem o wojnie”. Bądźmy szczerzy – rzeczywiście lepiej tego nie robić. Wprawdzie kwestie wojen światowych i nazizmu nie są tematem całkowicie tabu i wielu Niemców chętnie na nie podyskutuje, zostawmy jednak inicjatywę rozpoczęcia rozmowy na takie tematy po ich stronie. Zamiast tego warto mieć chociaż znikome pojęcie o historii niemieckiej piłki nożnej lub o samochodach. Oprócz wymienionych wyżej przykładów, Niemcy cenią jeszcze wiele innych wartości, takich jak poczucie bezpieczeństwa, wysokie kwalifikacje zawodowe, dbanie o środowisko, szczerość czy racjonalizm. W kwestiach materialnych najważniejsze dla Niemca jest posiadanie domu i samochodu.

Stosunek do kobiet w Niemczech nie jest różny kulturowo od podejścia w Polsce. Można jednak zauważyć pewne niedogodności w kwestiach pracy. Kobiety stanowią bowiem ok. 50 procent zatrudnionych w Niemczech, nie są jednak doceniane w taki sam sposób, jak ich współpracownicy płci męskiej. Przede wszystkim, jak wynika z badań przeprowadzonych w 2002 roku, kobiety obejmujące takie same stanowiska jak mężczyźni, w większości zarabiają mniej. Obejmują również mniej stanowisk kierowniczych.

Kolejnym aspektem, o którym warto pamiętać obcując z Niemcami jest zamiłowanie narodu niemieckiego do piwa. Prawdą jest, że Niemcy piją piwo często i chętnie, traktując je wręcz jako napój bogów (choć wcale nie gardzą winem). Napoje alkoholowe są podawane w Niemczech praktycznie do każdego większego posiłku zaraz obok wody. Ciekawostką jest, że Niemcy bardzo rzadko korzystają z dodawania lodu do napojów. Uważają go za zbyt zimny, a przy tym nie mają nic przeciwko napojom z lodówki (o dziwo lodówki z wbudowanymi maszynami do produkcji kostek lodu wcale nie są w Niemczech rzadkością). Podczas picia w towarzystwie Niemców, kiedy chcemy wznieść toast, odpowiednikiem naszego zwyczajowego „Na zdrowie!”, jest „Prost!”. Sama jednak znalazłam się kiedyś w sytuacji, w której przetłumaczyłam zwrot dosłownie, nie spotkałam się jednak z konsternacją. Wręcz przeciwnie – w ten sposób przełamałam lody, a obecni na spotkaniu Niemcy żartobliwie zaczęli uczyć mnie przydatnych słówek.

Jak więc wybrnąć z klasą ze spotkania z Niemcem? Tak naprawdę wystarczy pamiętać o tych kilku podstawowych przytoczonych wyżej kwestiach. Jeśli nie będziemy rzucać pod nogi tony papierków, a spoufalać się zaczniemy dopiero po wypiciu wspólnie butelki piwa, wszystko będzie w porządku. Dobrze jest pamiętać, że jeśli kultura danej narodowości nie różni się od dobrze nam znanej w sposób zupełny, nie powinien zjadać nas strach, że popełnimy faux pas. Prawdopodobnie zostanie nam to wybaczone, poza tym trzeba zwrócić uwagę na fakt, że każdy człowiek jest zupełnie inny. Zawsze możemy trafić na Niemca, który nie lubi piwa, nie dba o segregację śmieci i co więcej, nie ma samochodu. To wprawdzie mało prawdopodobne, ale wszystko się może zdarzyć. Jeśli będziemy kulturalni i życzliwi, poradzimy sobie w każdej sytuacji.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


− jeden = 8

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 325 061 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony