Jestes tutaj: Home » SPORT » Euro 2012 – Irlandzkie zwyczaje

Euro 2012 – Irlandzkie zwyczaje

Już jutro Euro 2012, więc warto poznać bliżej naszych sąsiadów z Europy, nie tylko pod kątem piłki nożnej. Z uwagi na to, że Polska, obok Ukrainy jest Gospodarzem Euro 2012, wielu Irlandczyków odwiedzi nasz kraj.

Irlandia nie ma większych sukcesów piłkarskich na swoim koncie, ale na każdej pozycji w ich składzie można znaleźć gwiazdę. Bramki strzeże Shay Given, który uważany jest za rekordzistę po względem występów w reprezentacji. W roli obrońcy świetnie się sprawdza John O’Shea, który wiele lat spędził w Manchesterze United. O  strzelne gole ma się postarać Robbie Keane.

Piłkarze Irlandii grali z Polską 23 razy, z czego pięć razy wygrali, osiem razy zremisowali i dziesięć razy opuszczali boisko pokonani. Jak w tych Mistrzostwach Europy  sobie poradzą? Zobaczymy.

Co wiemy o Irlandii i jej mieszkańcach?

Zielona Wyspa- tak najczęściej jest określana Irlandia przez Europejczyków. I rzeczywiście Irlandia jest bardzo malowniczą, zieloną wyspą na Oceanie Atlantyckim, położoną nieco na zachód od Wielkiej Brytanii. Kolor zielony nie jest przypadkowy w odniesieniu do tego kraju. Pojawia się na fladze i symbolach narodowych.

Ale zacznijmy od początku.

Ostatnio usłyszałam, ze Irlandczycy i Polacy to najbardziej narzekające narody w Europie. Co do Polaków to nawet się zgadzam – lubimy narzekać, na wszystko. Co do Irlandczyków to niekoniecznie. Irlandzki klimat jest co prawda chłodny, wilgotny i mglisty, ale natura mieszkańców tego kraju jest dużo bardziej pogodna. Z opinii osób mieszkających w Irlandii i obcujących z Irlandczykami wiem, że  to bardzo otwarci i sympatyczni ludzie. Spontaniczność i naturalny, niewymuszony luz można zaobserwować już przy pierwszym spotkaniu. Irlandczycy nie tworzą wobec nowo poznanej osoby dystansu. Nie używają form grzecznościowych Pan, Pani.zwracają się do siebie per TY. Standardowe jest pytanie How are you? What’s up? ( Jak się masz? Jak leci?). Ich sposób odnoszenia się do innych jest bardzo uprzejmy, co wynika zapewne z ich miłego usposobienia. Zasadniczą różnicą przy porównaniu z polskimi manierami jest fakt, że Irlandczycy rzadko podają sobie rękę na powitanie i nie całują się, częściej do siebie machają. Inną różnicą jest nieużywanie tytułów. Ten kto nalega na ich stosowanie może się tylko narazić na śmieszność.

Kwestia spóźnień wygląda podobnie jak u nas. Zależy od osoby i sytuacji. Należy pamiętać żeby nie przesadzać ze spóźnieniami i usprawiedliwiać się.

A co z obraźliwymi gestami?

Irlandczycy są mocno wyczuleni na historię własnego kraju. Obraźliwe jest pokazywanie dwóch palców w kształcie V, ale odwrotnie. Ma to związek z historią. Podczas wojen angielsko-francuskich Francuzi obcinali angielskim łucznikom dwa palce- wskazujący i środkowy. Ci Anglicy, którym udało się uciec pokazywali wrogom te dwa palce, co jeszcze bardziej irytowało Francuzów.

Irlandczycy posiadają mocne poszanowanie dla flagi swojego kraju. Kolory na fladze nie są przypadkowe i są różnie interpretowane. Wspomniany wcześniej kolor zielony oznacza katolików, pomarańczowy –protestantów, a biały dążenie do pokoju między nimi. Ta interpretacja ma wymiar religijny. Inne znaczenie kolorów ma wymiar historyczny. Kolor zielony symbolizuje republikę, pomarańczowy- wierność, a biały standardowo pokój. Te barwy zostały przyjęte jako flaga narodowa i państwowa Irlandii w roku 1922.

Ważnym symbolem narodowym jest trójlistna koniczyna. Jest ona oficjalnym godłem mogącym z powodzeniem zastępować herb. Koniczyna też nie jest przypadkowa i wiążę się z irlandzkim patronem św. Patrykiem. Legenda głosi, że to właśnie św. Patryk przyczynił się do chrystianizacji Irlandii, podczas której objaśnił dogmat Trójcy Świętej. To właśnie ze św. Patrykiem wiąże się najważniejsze święto dla Irlandczyków – Dzień św. Patryka, obchodzony 17 marca. Jest to święto narodowe i w związku z tym jest dniem wolnym od pracy. Tego dnia odbywają się parady, koncerty, wszyscy tańczą i śpiewają. Na wielu zdjęciach można ujrzeć Irlandczyków przebranych w czapki z trójlistną koniczyną i flagą kraju. W ten sposób podkreślają swoją religijność i przywiązanie do kraju.

Popularnym irlandzkim instrumentem jest harfa, która symbolizuje też kraj. Jej wizerunek widnieje na herbie państwowym i na irlandzkich banknotach. Harfa, która stałą się symbolem istnieje naprawdę.  Obecnie znajduje się w Trinity Collage w Dublinie.

Irlandia jest krajem skocznej muzyki. Irlandczycy dużo śpiewają, świetnie grają na instrumentach, są mistrzami opowieści. Prawdziwy klimat tego kraju można poczuć w pubach, których jest na pęczki w Irlandii, i które stały się swoistą tradycją narodową. Nie ma chyba Irlandczyka, który po pracy w piątek nie zaszedłby do pubu na piwo. Mówi się, że spędzają całe weekendy w pubach.

Kiedy tak przesiadują w pubach, popijają piwo. I tu ukłon w stronę kolejnej tradycji irlandzkiej, a mianowicie Guinessa.  Najbardziej popularny trunek irlandzki (obok whisky oczywiście) ma swoją ciekawą historię. Irlandczycy są z niego niezwykle dumni. Dziennie na świecie wypija się 9 mln kufli tego trunku, więc Irlandczycy mają być z czego dumni. Ponoć Guiness najbardziej smakuje w Dublinie, gdzie jest warzony od 1759 roku. Piwo to jest wyborne, ale i kapryśne. Szkodzi mu długa podróż, zbyt szybkie nalewanie do szklanki, nieodpowiednia temperatura w piwnicy, gdzie beczka jest trzymana. Przy  przysłowiowej pincie Guinessa pękają wszystkie mury nieśmiałości, toczą się dysputy społeczno-polityczne i tworzy atmosfera zjednania.

Popularnym zwyczajem w Irlandii jest obdarowywanie podarunkami na zakończenie roku kogoś, u kogo najczęściej korzystało się z usług. Irlandczycy są dość mocno przywiązania do rodzimych produktów. Robiąc zakupy w sklepie rodowity Irlandczyk wybierze w pierwszej kolejności artykuł z napisem I’m Irish, co oznacza, ze ów produkt jest w 100% produkt irlandzkim.

Irlandczycy są  bardzo otwarci i weseli  w kontaktach towarzyskich. Postarajmy się,aby przebywając w naszym kraju poczuli się jak u siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


× jeden = 3

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 325 103 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony