Jestes tutaj: Home » SPORT » Euro 2012 – Greckie zwyczaje

Euro 2012 – Greckie zwyczaje

Wszystkie narody południa Europy słyną z niesamowitej żywiołowości, która statecznego Polaka nie rzadko potrafi wprawić w osłupienie. Nasz konserwatyzm, z którego często nie zdajemy sobie sprawy, nie pozwala nam odnosić się do obcych osób w sposób zarezerwowany dla tych, z którymi łączą nas bliższe relacje. Dla Greka nie ma nic niestosownego w pocałunku na powitanie. Za bardzo niewłaściwe zaś uchodzi podawanie otwarte dłoni. Podobno jest to gest na tyle obraźliwy, że może spowodować trwałą niechęć do osoby, która (zazwyczaj nieświadomie) w taki sposób chce się przywitać.

Co ciekawe, Grecy chętnie spędzają czas na biesiadach z obcokrajowcami, odnosząc się do nich jak do starych znajomych. Przez to może się nam często wydawać, że oto znaleźliśmy nowych przyjaciół. Nic bardziej mylnego! Dla Greka każdy nie-Grek jest obcy, ale chętnie i często bawi się z nimi do samego rana.

Należy pamiętać również, że Grecy są szczególnie wrażliwi na punkcie swojej historii i tradycji. Nie wolno zatem krytykować niczego, co greckie – ani jedzenia, ani kultury. Nawet jeżeli nie wszystko przypadło nam gustu, zostawmy te uwagi dla siebie, w przeciwnym wypadku, bardzo szybko możemy odczuć niechęć, a nawet wrogość ze strony rodowitych Greków. Co do wspólnego biesiadowania, miejmy na uwadze, że Grecy w szczególny sposób celebrują jedzenie. Jeżeli zatem decydujemy się na wspólny posiłek, trzeba poświęcić temu cały wieczór. Nie ma nic bardziej niestosowanego niż wbieganie do restauracji na 15 minut. Grecy nie rozumieją słowa „pośpiech” w kontekście jedzenia. Spożywanie posiłków to niemalże świętość. Jeśli nie możemy lub nie chcemy spędzić z Grekami całego wieczoru, to lepiej w ogóle nie umawiać się na wspólne biesiadowanie.

Grecy dzielą swój czas pomiędzy biesiadowanie i rodzinę. Świadomość przynależności  do danego rodu jest bardzo silna, przez to Grecy są bardzo mocno związani ze wszystkimi krewnymi. Grecy późno zakładają swoją rodzinę, ale jeśli w końcu to robią, nie jest to rodzina tylko z nazwy. Celebrowanie narodzin kolejnych dzieci, wesela i wszystkie inne uroczystości rodzinne są momentem, w którym cała wielopokoleniowa rodzina spotyka się w jednym miejscu. W taki oto sposób biesiadowanie zacieśnia więzy rodzinne. Kobiety, szczególnie matki i teściowe cieszą się wielkim szacunkiem. Młodzi mężczyźni, szukając kandydatki na żonę, mają zakodowany w głowie wzorzec matki. Może wydawać się to śmieszne, ale idealna kobieta, to taka, która zajmuje się domem i wychowaniem dzieci. Im bardziej podobna do matki, tym lepiej. Przywiązanie do tradycji rodzinnych powoduje, że Grecy nie traktują swojej pracy zawodowej jako najważniejszej rzeczy na świecie. Rodzina zawsze jest na pierwszym miejscu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


− 4 = cztery

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 325 103 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony