Jestes tutaj: Home » SPORT » Euro 2012 – Francuskie zwyczaje

Euro 2012 – Francuskie zwyczaje

Zawsze z gracją, zawsze elegancko, zawsze dostojnie- tak sami siebie postrzegają Francuzi. Mieszkańcy kraju nad Sekwaną wciąż wierzą w potęgę swojego języka i fakt, że tak jak i w ubiegłych stuleciach każdy wykształcony człowiek musiał znać francuski. Kochają go i nie cierpią, gdy turyści chcą porozumiewać się w innym niż ich języku.

Francuzi są optymistami, są też tolerancyjni i niezwykle towarzyscy. Uwielbiają się bawić i spotykać w gronie przyjaciół (o czym świadczy ogromna ilość kafejek we Francji). Niemalże codziennie wieczorem wszystkie kawiarenki są zapełnione, gdzie przy lampce wina godzinami dyskutują o otaczającym ich świecie. Lecz ich tematy rozmów nie są przyziemne. Lubią rozmawiać o sztuce, muzyce, filozofii, życiu, a nie jak większość ludzi o pieniądzach, sporcie, czy polityce.

Punktualność jest jedną z najważniejszych zasad. We Francji osoba punktualna uważana jest za dobrze wychowaną. Dlatego tak ważne jest, by nigdy się nie spóźniać. Na wizytę do lekarza wypada przyjść 5 lub 10 minut przed czasem, zaś na spotkanie towarzyskie o umówionej godzinie. Dopuszczalny czas spóźnienia to 5 minut, we Francji nie obowiązuje akademicki kwadrans.

Francuzi, to naród przestrzegający przepisów. Przechodzenie przez ulicę na czerwonym świetle, w miejscach niedozwolonych jest odbierane jako brak szacunku dla prawa.
Osoba, która się tego dopuści, uważana jest za bezczelną i prostacką.

Sposób witania się zależy od sytuacji. Jeśli do pomieszczenia: biura, domu wchodzi ktoś nieznajomy mówi się: Dzień dobry (Bonjour). Podawanie ręki osobie nieznanej nie jest konieczne. Czyni się to dopiero, gdy ktoś przedstawia nową osobę. Słysząc imię i nazwisko wypada powiedzieć: Miło mi Pana/Panią  poznać (Je suis enchanté(e)) i przywitać ją uściskiem dłoni. Podawanie ręki, jest traktowane we Francji, jako gest otwarcia rozmowy oraz zamknięcia. Kiedy na ulicy spotyka się znajomego, uściśnięcie dłoni oznacza, że chce się z nim porozmawiać. Ponowienie tego gestu, daje do zrozumienia rozmówcy, iż czas konwersacji kończy się. Inną formą witania się jest trzykrotny pocałunek w policzek. Ten sposób witania zarezerwowany jest głównie dla kobiet. Mężczyźni nie praktykują całowania w policzki. Jeśli są bliskimi znajomymi witają się na „misia”, obejmując i klepiąc po plecach. We Francji zwrot grzecznościowy : Pan, Pani jest bardzo popularny. Używa się go zawsze do osób nieznanych, a także do współpracowników, chyba że któryś z nich zaproponuje przejście na Ty. Obowiązkowo, do ludzi starszych mówi się w formie grzecznościowej. „Ty” stosuje się w przypadku dobrych znajomych i rówieśników  w szkole.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


+ 8 = piętnaście

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 324 823 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony